1 Dzenis

Autors: Vasilijs Šeļepjonoks, bijušais smagsvars, boksa treneris

14. janvārī – 120. dzimšanas diena boksa leģendai Žanim Dzenim (1902–1974), kurš bija pirmais Latvijas čempions smagajā svarā. Viņa dzīves gaitas aizsākās Bēnē, mūža lielākā daļa aizritēja Rīgā, bet dēkaiņa raksturs un vēsturiskie notikumi viņu aizveduši tālos pasaules ceļos – vispirms Krievijā, tad Francijā, vēlāk 5 gadus boksējoties Austrālijā.

Lasīt tālāk ...

2 Mairis Briedis muzeja 13.01.2022

2022. gada 13. janvārī, savā dzimšanas dienā, muzeja ekspozīciju "Latvijas Olimpiešu Goda zāle. Zelts. Sudrabs. Bronza" un izstādi „Tokyo2020” apmeklēja latviešu titulētākais bokseris Mairis Briedis. Savas profesionālās karjeras laikā Mairis izcīnījis Pasaules čempiona titulus IBA un IBF versijā (svarā līdz 90,7 kg), 2017. gadā kļuva par Pasaules čempionu boksā pirmajā smagajā svarā Pasaules Boksa padomes (WBC) versijā. Latvijas Sporta muzejs sirsnīgi sveic gaviļnieku!

Lasīt tālāk ...

Irmas Jaunzemes materiali 2

2022. gada 14. februārī atzīmēsim vieglatlētes, sporta darbinieces, Latvijas izlases vecākās treneres, jaunatnes vieglatlētikas statistiķes, lielu starptautisku sacensību sekretariāta vadītājas Irmas Jaunzemes (1922 – 2019) simto dzimšanas dienu. Apzinoties Irmas Jaunzemes mūža veikumu un tā vērtību Latvijas vieglatlētikas vēsturē, 12. janvārī viņas personīgā arhīva materiālus Latvijas Sporta muzejam nodeva viņas meita Ilze Briede.

Lasīt tālāk ...

Krauklis - 14

Autore: Daina Grīnhofa

Runājot par Latvijas basketbola vēsturi, Alfrēda Kraukļa (1911-1991) vārds tiek pieminēts bieži. Taču šobrīd par viņu runāt ir īsti vietā, jo 8. decembrī aprit 110 gadu kopš Meistara dzimšanas, savukārt pirms 30 gadiem 17. novembrī Krauklis aizgāja Mūžībā.

Lasīt tālāk ...

chr18

Pasaule ir tieši tik gaiša un laimīga, cik laimīgu mēs to mākam ieraudzīt un citiem parādīt.
Sporta muzeja kolektīvs vēl jaukus Ziemassvētkus, sportisku veiksmi un izdošanos Jaunajā 2022. gadā!

Lusis pastmarka

Gada nogalē atskatāmies uz muzeja jaunieguvumiem. Krājuma papildinājumi ir bijuši daudzveidīgi, nozīmīgi un unikāli: to vidū ir gan dokumenti, gan drukas darbi, kā arī apbalvojumi, lietiskie un mākslas priekšmeti. Kopumā krājumā iekļauti 1203 jaunieguvumi. Vairāk lasīt sadaļā Krājums.

Tokijas OS atklasana 1

Foto ieskats Latvijas Sporta muzeja un Latvijas Olimpiskās komitejas veidotās izstādes „Tokyo 2020” atklāšanā, 2021. gada 25. novembrī. Izstāde tapusi, pateicoties LR Izglītības un zinātnes ministrijas atbalstam. Vizuālo noformējusi veidojusi dizaina firma SIA "DUE". Foto: LETA, Zane Bitere.

Lasīt tālāk ...

Tokija -2021 Ielūgums 25.11

Latvijas Sporta muzejā 2021. gada 25. novembrī, plkst. 13.00 Vecrīgā, Alksnāja ielā 9 notiks Latvijas Sporta muzeja un Latvijas Olimpiskās komitejas – izstādes „Tokyo 2020” atklāšana.

Spēles gaidījām piecus gadus, ierasto četru vietā. Šī bija pirmā reize, kad olimpiskās spēles tika atliktas un pārceltas, nevis atceltas, saglabājot nosaukumā skaitli „2020”. Spēles bez skatītājiem, spēles Covid-19 ēnā. Tomēr Tokijas 40 sporta laukumos pulcējās 11 989 sportistu, lai cīnītos par medaļām. Viņu vidū bija arī 33 Latvijas olimpiešu, kas startēja 14 sporta veidos.

Lasīt tālāk ...

Museum-Closed-e1434655104984-400x321

Cienījamie muzeja apmeklētāji!

Saistībā ar Ministru kabineta rīkojumu par ārkārtējās situācijas izsludināšanu valstī un pastiprinātajiem drošības pasākumiem, Latvijas Sporta muzejs ir slēgts apmeklētājiem no 2021. gada 21. oktobra līdz 2021. gada 15. novembrim.

Lusa kauss  1 FB ML

Šogad, 2021. gada 16. maijā, jau 9. reizi, Jelgavā notika Jāņa Lūša kausa izcīņa šķēpmešanā. Sacensību pirmsākumi meklējami 1995. gadā, kad tās tika iedibinātas kā olimpisko čempionu Ineses Janzemes un Jāņa Lūša kausa izcīņa. 2021. gadā otro reizi sacensības tika organizētas kā „Olimpiskā čempiona Jāņa Lūša piemiņas kauss”.Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

Jana Lusa izstades ielugums

Latvijas Sporta muzejā 2021. gada 24. septembrī, plkst. 12.00 Vecrīgā, Alksnāja ielā 9, notiks Latvijas Pasta un Latvijas Sporta muzeja pasākums – pastmarkas prezentācija un izstādes atklāšana, kas veltīta Gadsimta leģendai, šķēpmetējam – Jānim Lūsim (1939 – 2020).

Lasīt tālāk ...

Brūne Large

Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija pateicas Latvijas Sporta muzejam un tā direktorei Agrai Brūnei par akadēmijas sportistiem- olimpiešiem veltītā stenda izveidošanu. Gaismas stendā apskatāmi izcilākie 127 sportisti, kas dažādos laika posmos piedalījušies olimpiskajās spēlēs. Stends līdz nākamā gada 1. janvārim apskatāms LSPA ēkā (1. stāva vestibilā), Brīvības gatvē 333, Rīgā.

Lasīt tālāk ...

1 FB talismans Tokija Small

Olimpisko spēļu talismani ir sportistu un līdzjutēju iecienīti suvenīri, kas tiek uzglabāti vēl ilgi pēc tam, kad olimpiskās spēles ir noslēgušās. No Tokijas 2020. gada spēlēm (COVID-19 pandēmijas dēļ tās tika pārceltas par gadu un faktiski notika 2021. gadā) pie mums, uz Latvijas Sporta muzeju, ir atceļojis pavisam īpašs spēļu talismans. Šis talismans pievienots ziedu pušķim, ko saņēma ikviens no Latvijas 3x3 basketbolistiem (Agnis Čavars, Edgars Krūmiņš, Kārlis Pauls Lasmanis, Nauris Miezis) ziedu ceremonijas laikā līdz ar zelta medaļām. Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

LSPA stends foto autors Ivans Klementjevs 2

Latvijas Sporta muzeja veltījums Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijai (LSPA) simtgadē- gaismas stends ar LSPA absolventu un mācībspēku- olimpiešu portretiem. Stendā apskatāmi izcilākie 127 sportisti, kas dažādos laika posmos piedalījušies olimpiskajās spēlēs.

Lasīt tālāk ...

Stendala muzeja vizite 18.08.2021 Large

No 19. – 22. augustam mūsu pilsētā notiks 41. Starptautiskās Hanzas dienas Rīgā 2021. Šo svētku ietvaros 18. augustā mūsu muzeju apciemoja Vācijas pilsētas Štendāles (Stendal, Saksijas-Anhaltes federālajā zemē) Sporta muzeja delegācija septiņu cilvēku sastāvā, lai jau otro reizi apciemotu sporta muzeju un koleģiālās sarunās gūtu pieredzi sporta kultūras mantojuma un vērtību saglabāšanā un popularizēšanā.

Lasīt tālāk ...

Informējam, ka no 2021. gada 1. septembra mainās muzeja pakalpojumu izcenojumi. Sīkāk skatīt sadaļā Pakalpojumi.

IMG 20210810 160543 Large

Šī gada 8. augustā, svētdienā, noslēdzās XXXII Olimpiādes spēles Tokijā. Latvijas sportisti tajās startēja ar labiem panākumiem, izcīnot vienu zelta un vienu bronzas medaļu 3x3 basketbolā un svarcelšanā. Un, saprotams, šie sportisti- medaļnieki: Agnis Čavars, Edgars Krūmiņš, Kārlis Pauls Lasmanis, Nauris Miezis un Artūrs Plēsnieks ir Latvijas varoņi. Taču mēs neaizmirstam, ka startēja arī citi Latvijas sportisti, kuri elpoja un cīnījās, lai piedzīvotu savus olimpiskos brīžus. Šeit varētu nosaukt vai visu Latvijas olimpisko izlasi, lieliskos sportistus. Un mēs zinām, ka tikpat lieliski sportisti cīnījās un pārstāvēja savas valstis no visas pasaules. Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

Karba ML samazinats izmers 2

Šī gada 23. jūlijā sāksies Olimpiādes spēles Tokijā, Japānā. Šīs solās būt neparastas olimpiādes spēles globālās pandēmijas zīmē. Šī iemesla dēļ mēs, Latvijas Sporta muzejā, par šī mēneša priekšmetu esam izvēlējušies  gluži parastu un ikdienišķu lietu – cepumu kārbu, kas atgādina visas „mierlaiku” pagātnes olimpiādes. Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

1 Large

Valentīna Varkēviča, starptautiskās klases sporta meistare, dzimusi 1934. gada 21. aprīlī Rīgā. Sportiste mūža laikā pabijusi gan volejbolistes, gan volejbola treneres ampluā. 20. gs. 50. un 60. gadu mijā V. Varkēviča atradās panākumu virsotnē. Latvijas Sporta muzeja Goda zālē aplūkojamas izcilās volejbolistes balvas un medaļas. Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

IMG 20210527 0002

Latvijas Pasts 2021. gada 27. maijā izdod pastmarku un aploksni Latvijas Futbola federācijas 100. jubilejā. Jaunās pastmarkas un aploksnes pirmās dienas zīmogošana šodien, 27. maijā notiek Latvijas Sporta muzejā, ievērojot visus epidemioloģiskos nosacījumus.

Lasīt tālāk ...

Marka - Copy Large

Sākoties Pasaules hokeja čempionātam Latvijas galvaspilsētā Rīgā, Latvijas Pasts 2021. gada 21. maijā par godu šim nozīmīgajam sporta notikumam izdevis īpašu pastmarku un aploksni. Uz pastmarkas attēlots čempionāta oficiālais talismans – ezis Spiky. Jaunās pastmarkas un aploksnes pirmās dienas zīmogošana šodien, 21. maijā notika Latvijas Sporta muzejā, ievērojot epidemioloģiskos nosacījumus.

Lasīt tālāk ...

LSM 20.811 - 5.lpp Large

Kopīgajā Latvijas Muzeju Nakts 2021 programmā
Latvijas Sporta muzejs piedāvā digitālu vēstījumu „7 ROBEŽLĪNIJAS UZ 3259 LAPĀM” par izcilas personības – sportista, arhitekta un gleznotāja Valža Tetera (1922 – 2012) paša rakstītu, zīmētu un darinātu (jā, jā, darinātu!) dzīves stāstu “Manas sporta gaitas”, kas ietvertas 7 oriģinālos albūmos uz 3259 lapaspusēm un kas aptver laika posmu no 1935. gada Latvijas Republikā līdz 1997. gadam Kanādā.

Lasīt tālāk ...

Gleznas sportisti 3

Lai godinātu Latvijas sportistus un viņu profesionālos sasniegumus, turpmāk Latvijas Sporta muzeja ekspozīcijā būs iekļauti arī 12 izcilu sportistu portretu gleznojumi, ko gleznojis Liepājas mākslinieks Vilnis Bulavs. Tie radīti unikālā šī gada kalendāra "Sports un māksla. Izcili Latvijas sportisti kolāžās 2021" izveides ietvaros. Sportistiem veltīts kalendārs Latvijā pēdējo reizi tika veidots ļoti sen – pirms 12 gadiem, tāpēc šī gada projekts iezīmējis tradīcijas atdzimšanu ar nebijušu vērienu. Projektu realizējusi programma „Atrodi savu sporta veidu”.

Lasīt tālāk ...

LSM 19.432 1 Medium

Maijs šogad Latvijā atkal ir hokeja mēnesis. Lai arī ar ierobežojumiem spēļu apmeklēšanā, Pasaules čempionāts hokejā Latvijā tomēr notiks. Un sakarā ar šo čempionātu, mēs, Latvijas Sporta muzejā pārlūkojām savu muzeja krājumu. Mums ir gan dažāda hokeja fanu atribūtika, gan dažādu laiku profesionālu hokejistu balvas un piemiņas lietas, bet šoreiz ieskatīsimies nedaudz senākā hokeja vēsturē. Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

12 foto - J.Krauze   J.Pola alb. Medium

1893. gada 14. aprīlī (pēc vecā stila) Rīgas Sv. Jāņa I ev. Lut. draudzes 1893. gadā dzimušo reģistrā ar Nr. 121 ierakstīts Jāņa Krauzes un viņa sievas Annas, dzim. Beķers, laulībā dzimušais dēls Jānis Krauze.

Jānis Krauze ir pirmais latviešu sportists, kurš izcīnīja godalgotu vietu pasaules meistarsacīkstēs, 1913. gadā Vācijas pilsētā Breslavā (Breslau, tagad – Vroclava Polijā), sasniegdams trešo rezultātu svarcelšanas četrcīņā – 406,2 kg. Vācu žurnāls „Athletik” rakstīja: “Krievijas pārstāvis Jānis Krauze izcēlās ar veiklību un korektu stāju. Šis jaunais un lieliski veidotais atlēts sajūsmināja visus ar savām saskaņotajām kustībām un fenomenālo spēku, kas bija jūtams katrā svara celšanas paņēmienā."

Lasīt tālāk ...

IMG 20210408 102245 Large

Juris Silarājs ir dzimis liepājnieks. Pasaulē nācis 1917. gada 21. martā. Pēc vecāku laulības šķiršanas Juris izvēlas tēva uzvārdu – Solovjovs mainīt uz mātes dzimtas uzvārdu – Silarājs. Sportot sācis jau skolas gados, Liepājā, un viņa pirmais komandu sporta veids bijis volejbols, bet vēlāk pievērsies basketbolam, kā arī individuālai sportošanai, priekšroku dodot šķēpmešanai. Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

Kundzina mat. Large

1905. gada marta otrā pusē – 19. martā, Rīgā, Čiekurkalnā dzimis viens no Latvijas izcilākajiem grieķu – romiešu stila meistariem – Krišjānis Kundziņš. Titulu jau netrūka: Olimpietis, 5. vietas ieguvējs XI Berlīnes olimpiādes spēlēs, startējis Eiropas meistarsacīkstēs (Kopenhāgena, 1935; Parīze, 1937; Tallina, 1938; Oslo, 1939). Latvijas meistars spalvas svarā (1931, 1932, 1935, 1936, 1937) un vieglajā svarā (1940). Latvijas olimpiāžu uzvarētājs (1931, 1935, 1939), PSRS čempionātu dalībnieks – 7. vieta (Rostova pie Donas, 1946) un 4. vieta (Maskava, 1947).

Lasīt tālāk ...

LSM 3165 Large

Sporta žurnālists Arnolds Šmits dzimis 1909. gada 14. martā Rīgā. Viņa vārds Latvijā ir pazīstams, taču tikai šauram lasītāju lokam. Tie ir cilvēki, kas interesējas par mūsu sporta vēsturi. Pēc Otrā pasaules kara Latvijas sporta arhīvi atradās aiz trejdeviņām atslēgām. Garie okupācijas gadi Latvijā draudēja nogremdēt visu iepriekšējo paaudžu paveikto. Taču slepus pāri robežai atnāca sporta grāmatas, kuru autori bija Vilis Čika, Gunārs Gubiņš un Arnolds Šmits. Viņi arī bija trīs “lielie vaļi” brīvajā pasaulē, uz kuru mugurām turējās mūsu sporta vēstures saglabāšana, dokumentēšana un … rakstīšana. Viens no lielās rakstošās trijotnes bija Arnolds Šmits, kas visu mūžu nostrādāja avīžniecībā Latvijā, Vācijā un Austrālijā.

Lasīt tālāk ...

Pagājušās nedēļas nogalē saņēmām priecīgu ziņu- Latvijas Sporta muzeja projekts ir ieguvis finansiālu atbalstu no Valsts kultūrkapitāla fonda 20. gs. 30. gadu izcilā latviešu soļotāja, olimpiskās sudraba medaļas ieguvēja Jāņa Daliņa apģērbu restaurēšanai. Ar šo restaurāciju noslēgsies apjomīgais J. Daliņa piemiņas lietu restaurācijas cikls, kura ietvaros jau restaurētas J. Daliņa sudraba trofejas. Apģērbu restaurācija tiks realizēta sadarbībā ar sertificētu tekstila restauratori- vecmeistari Indru Saulesleju.

Lasīt tālāk ...

LSM 24.241 - ar 6 bumbām 1 Large

Tenisa bumbiņas… tik vienkāršs un visiem zināms atribūts, bez kura aizraujošā tenisa spēle nebūtu iedomājama. Skatītājiem, kuri pieraduši sacensības vērot krāsu televīzijas pārraidēs, šķiet pašsaprotami, ka bumbiņas ir koši dzeltenā krāsā, bet ne vienmēr un visur tas tā ir bijis. Patiesībā, līdz pat 1972. gadam tenisa bumbiņas bija lakoniski vienkrāsainas- vai nu baltā (bēšā) vai melnā krāsā un, šķiet, pašā zināmākajā no lielajiem tenisa turnīriem, Vimbldonas tenisa čempionātā, bumbiņas bija baltas līdz pat 1986. gadam. Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

Kamanas pec restauracijas 2 Large

Ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu Latvijas Sporta muzejs, sadarbībā ar sertificētiem restauratoriem Ievu Baļļu un Uģi Baļļu, ir īstenojis apjomīgu projektu: senu bobsleja kamanu restaurāciju. Šīs kamanas izgatavotas pirms teju simts gadiem- 20. gs. 20. gados, Cēsu pusē, un muzejā nonākušas pateicoties riteņbraukšanas trenera Jāņa Siliņa dāsnumam.

Lasīt tālāk ...

Muzeja bukleta vaks Large

Latvijas Sporta muzejs ir sagatavojis bukletu: nelielu, līdzi paņemamu ieskatu muzeja vēsturē un šodienas dzīvē, krājumā un ekspozīcijā. Bukleta sagatavošanā izmantoti materiāli no muzeja arhīva, kā arī I. Znotiņa, Z. Mezavilka, J. Bērziņa-Soma un A. Meirānes fotoattēli. Šis buklets ļauj iepazīt dažādu laikmetu izcilākos Latvijas sportistus vaigā: soļotāju Jāni Daliņu, šķēpmetēju Jāni Lūsi, basketbolisti Uļjanu Semjonovu, skeletonistu Martinu Dukuru, BMX braucēju Māri Štrombergu.

Lasīt tālāk ...

1 Medium

Lillehammere ir mazpilsēta Norvēģijā, kuras vārds izskanēja jo plaši pasaulē pirms 27 gadiem, kad tās apkārtnē norisinājās lielākais ziemas sporta notikums uz planētas- Ziemas Olimpiskās spēles. Šīs bija pirmās spēles, kas norisinājās „īsajā”- 1994. gadā, pārtraucot olimpiskās kvadrinnāles ciklu jau pēc diviem gadiem un iedibinot jaunu tradīciju. Atjaunotās Latvijas valsts komandai tas bija liels notikums, ne gluži vairs pirmās spēles, kurām nācās sagatavoties četru mēnešu laikā, tomēr lielākais sporta notikums ziemas sporta veidiem. Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

1 - LSM 13.691 - Krumins Medium

Jānis Krūmiņš bija slavenākais Latvijas padomju ēras basketbolists. Pirmkārt, jau sava neparasti lielā auguma dēļ (aplēsts, ka viņš bijis aptuveni 2.20 metru garš), viņš bija itin kā dzimis, lai spēlētu basketbolu. J.Krūmiņš dzimis 1930.gada 30.janvārī, viņš ir vidzemnieks, dzimta nāk no Raiskuma puses. Basketbolu sācis spēlēt salīdzinoši vēlu, būdams 23 gadu vecs– 1953.gadā, kad viņš pievienojās „Rīgas ASK” rindām un piedzīvoja galvu reibinošu karjeru.

Lasīt tālāk ...

IMG 20210106 121239

Helmuts Balderis-Sildedzis ir padomju ēras Latvijas hokejā viena no spožākajām zvaigznēm. Viņš ir trīskārtējs pasaules un Eiropas čempions PSRS izlases sastāvā (1978., 1979., 1983. gadā), kā arī pirmais Latvijas hokejists, kas ticis draftēts NHL (Minesotas „North Stars” 1989./1990. gada sezonā). 20. gs. 80. gadu otrajā pusē četrus gadus strādājis par treneri Japānā (komandā „Odji Seisi”). Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

Museum-Closed-e1434655104984-400x321

Cienījamie muzeja apmeklētāji!

Sakarā ar valstī izsludināto ārkārtējo situāciju, no 2020. gada 21. decembra līdz 2021. gada 25. janvārim Latvijas Sporta muzejs būs slēgts.

LSM 23.501 1-2 1 Mediummmm

Viena no skaistākajām olimpiskajām tradīcijām ir olimpiskās uguns aizdegšana Olimpijā (Grieķijā), Hēras tempļa drupās. Uguns tiek iegūta no saules stara, koncentrējot to ar lēcas palīdzību vienā punktā. Pēc tam olimpiskā uguns ceļo uz kārtējo spēļu norises vietu. Tradīcijas ideju izstrādāja Pjērs de Kubertēns 1912. gadā, bet tā tika iedzīvināta 1928. gadā Amsterdamā pirms IX Olimpiādes spēlēm. Par tradīciju kļuvusi olimpiskās uguns stafete – olimpiskās lāpas uguni viens otram nodod iepriekš izraudzīti skrējēji, starp kuriem parasti ir jaunieši, sportisti, sabiedriski darbinieki un Olimpisko spēļu finansiālie atbalstītāji. Arī nedaudzi Latvijas pārstāvji ir piedalījušies vairākos olimpiskās uguns ceļojumos, to skaitā – Latvijas Olimpiskās komitejas goda prezidents Vilnis Baltiņš. Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

105 Smidbergs Berzins 1938 1

Alfons Elmars Bērziņs ir dzimis rīdzinieks. Pasaulē viņš nācis 1916. gada 7. novembrī (pēc vecā stila- 25. oktobrī). Viņa vecāki bija vienkāršu ļaužu, tēvs – drēbnieks. Bērnību pavadījis Artilērijas ielā blakus slavenajai V. Ķuzes saldumu fabrikai, bet vasarās palīdzējis lauku darbos radu saimniecībā Doles salā, kur arī piedzima viņa sapnis par sportu. Pirmās slidas, tā saucamās „sņegurkas”, Alfonam Bērziņam nopirka māte, puisēnam tad bija tikai seši gadi. Ir zināms, ka ātrslidošanas sacensībās Rīgas 2. ģimnāzijas skolnieks Alfons pirmo reizi piedalījās 1931. gadā, taču bez vērā ņemamiem panākumiem. Pirmā uzvara pūliņiem sekoja tikai 1933./1934. gada ziemā, kad tika izcīnīta 2. vieta Latvijas meistarsacīkstēs. Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

3 Smidbergs   Smidb.mat. Medium

Ne visiem izdodas apturēt laiku un vēl pašam tajā ierakstīties. Voldemāram Šmidbergam izdevās.

Viņa – sportotāja un profesionāla poligrāfista dzimšanas diena ir 1893. gada 3. novembris. Bet bez maizes darba vēl viņš bija fotogrāfs, krājējs, pētnieks, sporta darbinieks, tiesnesis un sportists…

Pārdaugavas puika dzīvoja tēva celtajā mājā Augļu ielā 11. Izglītību Voldemārs guva tirdzniecības skolā, taču 17 gadu vecumā izstājās. Māte gribēja, lai dēls mācās par pārdevēju, tēvs – lai apgūst amatu, jo pats bija labs galdnieks, bija kokamatnieku cunftei piederīgs. Beigu beigās Voldemārs nokļuva Millera grāmatu un avīžu spiestuvē, kur kalpojot par zelli. Pēc diviem gadiem – sāka darbu pie mašīnas par iespiedēju. Izrādījās, ka tas kļuva par viņa mūža darbu.

Lasīt tālāk ...

IMG 20201009 160016

Dažus gadus pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas mūsu valstī viss bija jauns. Un visam jaunajam vajadzēja apliecināt savas tiesības uz eksistenci sīvās cīņās. Tā tas bija arī Latvijas, Eiropas un pasaules sporta arēnās. Mūsu valsts sporta komandām, kas veidojās uz problemātiskā valsts pilsonības piešķiršanas un arī finansiālās nestabilitātes fona nācās cīnīties ar „vecās Eiropas” stabilākajām komandām. Un dažkārt, kā, piemēram, sieviešu konkurencē hokejā, tika izcīnītas vērā ņemamas uzvaras. Tā, 1993. gadā no 22. līdz 27. martam Ukrainas galvaspilsētā Kijevā risinājās Eiropas meistarsacīkstes hokejā sievietēm B grupā, kur piecu valstu konkurencē Latvijas sieviešu hokeja vienība izcīnīja spožu uzvaru. Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

J.Lusis - LSM 16.681 - TIFF 2400 1 Medium

Latvijas Sporta muzejā – Alksnāja ielā 9, ceturtdien, 24. septembrī, plkst. 13.00 notiks šķēpmetēja Jāņa Lūša atceres pasākums.

2020. gada 29. aprīlī noslēdzās Viņa dzīve. No sīka lauku zēniņa viņš pārtapa par Lielo Jāni. Par Lielāko no visiem mūsu lielajiem Jāņiem sportā. Jānis Lūsis – olimpiskais čempions, pasaules rekordists, gadsimta izcilākais Latvijas sportists, nācijas lepnums. Jānis bija un ir daļa no mūsu tautas sirds. Varbūt tāpēc – lielās pandēmijas ēnā – atvadas no Jāņa Lūša 5. maijā bija tik nepasakāmi un savādi skumjas, un nepelnīti klusas – bez pateicības vārdiem. Viņš aizgāja un paņēma līdzi savu dzīvi ar prātam neaptveramu panākumu spožumu pasaules arēnās. Latvijas sabiedrība un valsts augstākās varas pārstāvji – mēs visi esam J. Lūsim parādā.

Lasīt tālāk ...

Image 00001 1 Large

Latvijas Sporta muzejs glabā dažādas ar sportu un sportistiem saistītas relikvijas un ne tikai profesionāļu darinātas lietas. Šoreiz mēs jūs vēlamies iepazīstināt ar Dāvim Bertānam veltītu, fanu darinātu plakātu. Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

IMG 6972 Large

Šogad pludmales volejbola sezona, tāpat kā daudzos citos sporta veidos, līdz šim bijusi un vēl būs īsa un saraustīta COVID-19 sērgas dēļ, tādēļ mums Latvijas Sporta muzejā ir īstais laiks nedaudz atskatīties pagātnē un gatavoties jaunām uzvarām nākotnē. Šajās dienās (no 2020. gada 16. līdz 20. septembrim) Jūrmalā norisinās Eiropas čempionāts pludmales volejbolā, kurā cīnās arī Latvijas duets Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš. Šoreiz- par Jāni Šmēdiņu un viņa sasniegumiem. Vairāk lasīt sadaļā Goda zāle.

1 - LSM 19.203 Small

Kārlis Bukass dzimis 10. septembrī 1903. gadā Tukuma apriņķī, Dūru muižas “Birzēs”. Viņš bija garo gabalu veicējs – skrējējs un slēpotājs. Sportot sāka 1924. gadā kara dienesta laikā. Bet pirms “īstās” skriešanas vēl paguva uzspēlēt bendiju ASK komandas otrā sastāvā.1926. gadā jau bija valsts vienībā – gargabalnieku pulkā. Pārstāvēja dažādas biedrības: ASK, Rīgas Futbola klubu, Amatieris, Rīgas Policijas darbinieku sporta klubu.

Lasīt tālāk ...

3 portrets Grundmane Large

11. augustā dzimšanas dienu svin bijusī basketboliste, viena no „TTT zelta meitenēm” Dzintra Grundmane. Dzintru Grundmani raksturo divas lietas: mīlestība pret sportu un spēja visu mūžu mācīt un mācīties. Sports viņu saistīja jau agrā jaunībā, tādēļ viņa iestājās Bērnu un Jaunatnes 3. sporta skolā un basketbolam pievērsās sava pirmā trenera Viktora Strupoviča vadībā. Panākumi neizpalika un drīz sekoja uzvara pēc uzvaras. Dzintra Grundmane ir teju nevainojami saglabājusi dokumentus un citas relikvijas par savu sportistes karjeru jau no pirmajiem soļiem sportā – tie ir diplomi, goda raksti, atzinības, apliecības, medaļas, piemiņas balvas, fotogrāfijas u.c. Šos priekšmetus viņa ir uzdāvinājusi Latvijas Sporta muzejam. Vairāk lasīt sadaļā Krājums.

1 - lakatins Medium

Šajās dienās aprit gadskārta 1936. gada Berlīnes Olimpiādes spēlēm. Šīs spēles palikušas vēsturē kā pēdējās un lielākās spēles pirms Otrā pasaules kara. Latviju Berlīnes Olimpiādes spēlēs pārstāvēja 24 sportisti, no tiem 2 sportisti izcīnīja medaļas: Edvīns Bietags sudrabu grieķu romiešu cīņā, bet Adalberts Bubenko bronzu soļošanā. Edvīna Bietaga izcīnītā medaļa un olimpiskais diploms patlaban ir apskatāms Latvijas Sporta muzeja ekspozīcijā „Latvijas olimpiešu Goda zāle. ZELTS. SUDRABS. BRONZA.” Jāatzīmē, ka ne tikai Latvijas sportisti, kuri piedalījās sacensībās, apmeklēja šīs spēles un Vācijas galvaspilsētu, lielo sporta svētku noskaņā. Tā, kāds ceļotājs Jūliuss Ansbergs no šīm olimpiādes spēlēm atveda suvenīru- mākslīgā zīda lakatiņu, kas rotāts ar olimpisko simboliku un uzdāvināja to Mirdzai Pilkauskaitei. Vairāk lasīt sadaļā Mēneša priekšmets.

LSM 345 1 Evalds Vilsons Small

Riteņbraucējs, galdniekmeistars, sporta biedrības „Marss” priekšnieks Evalds Vilsons dzimis 1873. gada 30. jūlijā (pēc jaunā st.) Talsu apriņķa Strazdes pagasta Strazdniekos. 1907. gada 8. maijā Vidzemes gubernators N. Zvjagincevs parakstīja jaunas sporta biedrības – „Marss” statūtus. 1909. gada 26. jūnijā starp Kārli Menģeli, Almu Vorbi (dz. Menģele) un velosipēdu biedrību „Marss“ tika noslēgts Pirkšanas – Pārdošanas līgums par zemes gabala iegādi 2 102 kv. ass lielumā (9,6 tūkst. kv. m.) Pēterburgas šosejā 22 (tag. Brīvības iela). Tūlīt arī sākās treka un ēku projektēšana un būvēšana. Par biedrības priekšnieku ievēlēja Evaldu Vilsonu. Viņš kā pieredzējis amata meistars un labs rēķinātājs uzņēmās biedrības būvlietas.

Lasīt tālāk ...