2018. gada 14. novembrī Latvijas Sporta muzejā durvis vēra jauna ekspozīcija ”Latvijas olimpiešu Goda zāle. ZELTS. SUDRABS. BRONZA”. Tā ir veltīta mūsu valsts un sporta simtgadei.

Esam lepni par 100 gados sasniegto – olimpisko, pasaules un Eiropas čempionu uzvarām. Vairāk kā 600 olimpieši dažādos vēstures posmos vasaras un ziemas Olimpiskajās spēlēs, pārstāvot gan savu tautu, gan savu valsti, izcīnījuši 96 olimpiskās medaļas – zelta, sudraba un bronzas.

Ar šo ekspozīciju, kuras veidošanā piedalījusies visa mūsu sporta sabiedrība, arī Starptautiskā Olimpiskā komiteja, godinām mūsu olimpiešus no tālās Stokholmas līdz mūsdienu spēlēm Riodežaneiro un Phjončhanai.

Šajā sadaļā mēs iepazīstināsim ar Goda zālē apskatāmajiem eksponātiem, un ekspozīcijā neiekļautajiem priekšmetiem, kā arī pastāstīsim plašāk par mūsu izcilākajiem sportistiem un viņu sasniegumiem.

Veidojot ekspozīciju ”Latvijas olimpiešu Goda zāle. ZELTS. SUDRABS. BRONZA” Latvijas Sporta muzejs saņēmis unikālu dāvinājumu no tenisistes Zaigas Jansones - Ivanovas 20. gs. 60. – 70. gadu sporta apģērbus – tenisa kleitas, bikses, jakas un džemperus.

ZI17Zaiga Jansone – Ivanova (1951), 1. vieta Olimpiādes spēļu tenisa turnīrā jauktajā dubultspēlē ar Krievijas tenisistu Vladimiru Korotkovu PSRS izlases sastāvā paraugdemonstrējumu programmā, Mehiko, 1968. 3. vieta sieviešu dubultspēlē ar Olgu Morozovu, Vimbldona, 1968. Četrkārtēja Eiropas čempione dubultspēlē kopā ar Olgu Morozovu (1969, 1971-1973). Universiādes čempione sieviešu dubultspēlē (1973).

 Ekspozīcijā ir apskatāma ražotāja „Stagwhites” kremplīna tenisa kleita, 20. gs. 70. gadi un ražotāja „Fred Perry” akrila tenisa jaka, 20. gs. 60. gadu beigas, 70. gadi.

Foto: Zaiga Jansone (no labās) ar pārinieci pēc uzvaras tenisa sacīkstēs, 20. gs. 60., 70. gadu mija. Z.Jansones - Ivanovas arhīvs

 

 Ivanovas mat 1

Sporta apģērbu zīmola Fred Perry izveidotājs brits Freds Perijs ir 3 kārtējs Vimbldonas tenisa turnīra uzvarētājs (1934, 1935, 1936), Austrālijas atklātā tenisa čempions (1934, 1935) un ASV atklātā tenisa čempions (1934, 1935, 1936). Freds Perijs tika uzskatīts par sava laika labāk ģērbto tenisa spēlētāju. Pēc sportista karjeras beigām 1952. gadā viņš uzsāka sporta apģērbu ražošanu. Z.Jansones – Ivanovas dāvinājumā muzejam ir vairāki Fred Perry tenisa sporta apģērbi, kas izgatavoti Anglijā, 20. gs. 60. gadu beigās, 70. gados.

ZI13

Kremplīna tenisa svārki. Aizmugurē apakšā pa vidu šķēlums un labajā malā piešūts Fred Perry logo.

Z19

Adīts tenisa džemperis. Priekšpusē kreisajā krūšu daļā piešūts Fred Perry logo.

1111

ZI4

Adīts tenisa džemperis. Priekšpusē kreisajā krūšu daļā piešūts Fred Perry logo un zem tā Zaigas Jansones iniciāļi: “Z ∙ Y”.

ZI2

 Dāvinājumā no Z.Jansones - Ivanovas muzejs ir saņēmis vēl 2 tenisa kleitas:

 ZI11

Kremplīna tenisa kleita, 20. gs. 60. gadu beigas, 70. gadi. Ražotājs: PennySparling. Kreisajā malā apakšā ovālveida uzšuve ar divām izšūtām tenisa raketēm (baltā un zilā krāsā). 

ZI16

 Foto: Zaiga Jansone (no labās) PennySparling kleitā,  20. gs. 60., 70. gadu mija. Z.Jansones - Ivanovas arhīvs

 ZI7

Tenisa kleita, 20. gs. 60. gadu beigas, 70. gadi. Ražotājs: Topher Tennis; izgatavota Honkongā. Rāvējslēdzēja ražotājs: YKK. 

XIII Ziemas Olimpiskās spēles norisinājās Leikplesidā (ASV), 1980. gada 13.-24.februārī. Uz olimpiskā goda pjedestāla kamaniņu braukšanā sievietēm kāpa divas Latvijas sportistes. Olimpisko zeltu izcīnīja Vera Zozuļa, bet bronzu – Ingrīda Amantova. Tās ir pirmās latviešu sportistu medaļas Ziemas Olimpiskajās spēlēs.

Lasīt tālāk ...

Latvija Ziemas olimpiskajās spēlēs kopumā ir izcīnījusi 4 zelta, 4 sudraba un 10 bronzas medaļas un katra no tām mums ir īpaša. Tāpēc paldies sportistiem, kuri ir dāvinājuši vai arī uz izstādes laiku nodevuši Latvijas Sporta muzejam savas olimpiskās medaļas, lai tās būtu apskatāmas ikvienam muzeja apmeklētājam.

Ekspozīcijā ”Latvijas olimpiešu Goda zāle. ZELTS. SUDRABS. BRONZA” ir apskatāmas 10 no 18 ziemas sporta veidos izcīnītajām olimpiskajām medaļām.

Pirmā Ziemas olimpiskajās spēlēs izcīnītā medaļa pieder kamaniņu braucējai Verai Zozuļai – zelts, XIII Ziemas olimpiskajās spēlēs Leikplesidā (ASV), 1980. Šī medaļa izstādē nav aplūkojama, bet ir apskatāmas kamanas, ar kurām braucot, medaļa ir izcīnīta. Par tām pastāstīsim plašāk nākamajā rakstā.

Lasīt tālāk ...