Svarcēlāja Genādija Ivančenko pasaules čempiona kauss

Ivancenko - LSM mat Medium

Smagatlēts Genādijs Ivančenko svarcelšanai kā savam sporta veidam pievērsās 1964.gadā. 1970. un 1971.gadā viņš kļūst par Eiropas čempionu, kā arī 1970.gadā, 24 gadu vecumā iegūst Pasaules čempiona nosaukumu. 1970.gadā G. Ivančenko kā pirmais svarcēlājs pasaulē uzstāda pasaules rekordu trīscīņā vidējā svara kategorijā, sasniedzot 500 kg robežu.

Kopā viņš uzstādījis deviņus pasaules rekordus dažādās disciplīnās un summā, savukārt Latvijas PSR rekordu labojis 47 reizes. G. Ivančenko vairākas reizes ieguvis arī PSRS čempiona titulu, bet 1971.gadā kļuva par PSRS Tautu spartakiādes uzvarētāju.

Latvijas Sporta muzeja Goda zāles ekspozīcijā pašlaik ir aplūkojamas vairākas G. Ivančenko godalgas: lielākā no tām ir Pasaules čempiona kauss, kas iegūts tālajā Kolumbusā, Amerikā 1970. gadā. Tas ir skaists, klasiskas formas kauss ar vāku, sudraba krāsā ar diviem rokturiem, kas veidoti volūtās iekārtu olīvzaru vainagu veidā. Kausa kāju rotā stilizēti augu motīvi un kanelūras, bet vāku vainago simbolisks globusa atveidojums metālā, arī tas ir sudrabots. Kauss uz tumši lakotas trīs pakāpju koka pamatnes, pie kuras piestiprināta plāksnīte ar uzrakstu angļu valodā, kas vēsta par izcīnīto panākumu: “WORLD CHAMPIONSHIPS / 1970 / LIGHT HEAVYWEIGHT DIVISION / FIRST PLACE / COLUMBUS, OHIO, USA”. Diemžēl kausam laika gaitā ir zudusi svarcēlāja figūriņa, kas papildinājusi zemeslodes atveidu, kā arī dekoratīvas figūriņas, kas rotājušas kausa pamatnes vidējo līmeni.

Ivancenko kauss - FB - 25.07.2019