Leģendārās „TTT Rīga” komandas balvas

IMG 8683 2

Nozīmīgākā balva „TTT Rīga” sieviešu basketbola meistarkomandas vēsturē ir bulgāru laikraksta „Naroden Sport” 1959. gadā iedibinātais Eiropas čempionvienības kauss, kuru „zelta meitenes” izcīnīja 18 reizes laika periodā no 1960.-1982. gadam.

Kauss darināts no cietkoka un izgreznots ar metāla rotājumiem: cirkulāru vainagu kausa daļā un stilizētām akanta lapām kājas daļā, kā arī papildināts ar skaistu stilizētu basketbola grozu, kurā ievietota bumba. Uz kausa ar metāla burtiem uzraksts franču valodā „FIBA COUPE D’EUROPE DES CLUBS CHAMPIONS DE BASKETBALL DAMES”. Fotogrāfijā redzamais kauss savulaik piederējis komandas pirmajam trenerim Oļģertam Altbergam.

IMG 8683 2

Vēl kādi panākumi, kurus ir vērts atcerēties: šogad aprit 60 gadu, kopš „TTT Rīga” pirmo reizi kļuva par PSRS čempionēm un gandrīz 30 gadu garumā, no 1959. gada līdz pat 1984. gadam, titulu saglabāja, gandrīz ik gadu to izcīnot no jauna. PSRS meistarsacīkšu ceļojošā balva ir spilgta sava laikmeta lieciniece, reālisma manierē darināta statuete, figurāla kompozīcija, kurā divas sievietes cīnās par bumbu. Arī šī balva pašlaik apskatāma Goda zāles ekspozīcijā. Statuete veidota no bronzas, uz masīvas koka pamatnes, kurai uz priekšējās šķautnes novietots PSRS ģerbonis, atliets bronzā, bet sānos novietotas divas sudraba krāsas plāksnītes: tajās uzskaitītas komandas, kas laika posmā no 1944. gada līdz 1976. gadam šo balvu izcīnījušas – „TTT Rīga” komandas nosaukums dominē no 1959. gada līdz pat 1976. gadam, šajā periodā piekāpjoties vienīgi 1975. gada sezonā Ļeņingradas „Spartak” komandai.

IMG 8667 3

IMG 8673 2   IMG 8680 2

„TTT Rīga” ir un paliek leģenda Latvijas sportā. Tik noturīgi un izcili panākumi nav bijuši nevienai sporta komandai visā Latvijas sporta vēsturē. Šīs balvas pašas sevī iemieso vēsturi: par komandas sniegumu, pašaizliedzību; tās ir liecība par to, ka Latvijas sportistes ir spējušas saliedēties komandā visaugstākajiem iespējamiem rezultātiem.

111 Eir Medium

TTT komanda pirmo reizi izcīnījusi Eiropas kausu, Rīga, 1960. gada 26. aprīlis. No kreisās: 1. r. – Ingrīda Strupoviča, Skaidrīte Smildziņa, Sarmīte Martinova, Jolanta Kalniņa, Silvija Ravdone; 2. r. – Iveta Kraukle, Vita Siliņa, Helēna Hehta, Ligita Altberga, treneris Oļģerts Altbergs, Guna Karlsone, Ināra Apse, Dzidra Karamiševa. Autors nezināms