Kristāla trofejas

Dz. Karamiseva - LSM 18.828

Goda zāles ekspozīcijā ir apskatāmas vairākas skaistas un vērtīgas balvas, kas izgatavotas no kristāla. Mūsu zemē plašāk pazīstamais un greznākais ir tā sauktais Bohēmijas kristāls, kas vēsturiski tiek ražots Čehijas teritorijā, Bohēmijas un Silēzijas apgabalos. Bohēmijas kristāls kā nozīmīgas trofejas materiāls apskatāms trīs dažādos eksemplāros, sākot no šķietami necilas, taču smalkas un graciozas piemiņas balvas gulbīša izskatā, ko saņēmusi basketboliste Dzidra Karamiševa Eiropas meistarsacīkstēs Prāgā, 1956. gadā.

Dz. Karamiseva - LSM 18.828

To, cik dažādi var būt kristāla izstrādājumi, var secināt apskatot kausu, kurš kā balva atceļojis no Itālijas. Šo kausu uz Latviju atveduši Aldis Intlers un Jānis Ķipurs no Pasaules čempionāta bobslejā 1989. gadā, izcīnot 3. vietu divnieku ekipāžām. Sacīkstes notika Itālijas kalnu kūrortā Kortina d’Ampeco. Šo kausu darinājuši augstas klases stikla pūtēji un tas tikai nedaudz papildināts ar gravieru roku darbu.

Atgriežoties pie čehu kristāla, noteikti jāpiemin basketbolista Valda Valtera Eiropas čempionāta balva kā labākajam spēlētājam, kas izcīnīta 1981. gadā, Prāgā. Šī balva pēc formas atgādina masīvu kristāla vāzi ar prasmīgu meistaru darinātu gravējumu.

 A. Intlera balva - LSM 17.534  Valda Valtera balva - deponejums

Pilnīgi atšķirīga un citu meistaru darināta ir Daiņa Bremzes kamaniņu sporta trofeja. Šī balva saņemta par uzvaru trīs kamaniņu trašu turnīrā  Kēnigzē (Vācijā) 1978. gadā. Kauss ar noceļamu vāku un uz tumšas akmens pamatnes, domājams, izgatavots Vācijas Federatīvajā Republikā jeb Rietumvācijā.

Izmēra ziņā vislielākā balva – kristāla kauss tikusi izcīnīta salīdzinoši nesen. Šo balvu līdz ar medaļu ieguvusi Jeļena Rubļevska – Maļuka par uzvaru 2010. gada CISM pasaules čempionātā modernajā pieccīņā militārpersonām. Arī šīs sacīkstes norisinājās Prāgā, un Bohēmijas kristāla kausu kā balvu var uzskatīt par likumsakarīgu. Šai balvai ir arī īpašs gravējums, kas liecina, ka čempionāts noticis 41. reizi, kā arī datums (4. jūlijs), kad balva izcīnīta, savukārt uz pamatnes ir saglabājušās ražotājfirmas etiķetes – uzlīmes, kas apliecina balvas izcelsmi.

Daina Bremzes balva - deponejums  J. Rublevskas balva - deponejums