Izstāde "Tokyo 2020"

Tokijas OS atklasana 2

Latvijas Sporta muzeja komanda ir sagatavojusi jaunu izstādi, kas veltīta Tokijas 2020. gada olimpiādes spēlēm. Spēles gaidījām piecus gadus, ierasto četru vietā. Šī bija pirmā reize, kad olimpiskās spēles tika atliktas un pārceltas, nevis atceltas, saglabājot nosaukumā skaitli „2020.” Spēles bez skatītājiem, spēles Covid-19 ēnā. Tomēr Tokijas 40 sporta laukumos pulcējās 11 989 sportistu, lai cīnītos par medaļām. Viņu vidū bija arī 33 Latvijas olimpiešu, kas startēja 14 sporta veidos.

Tokijas OS atklasana 3

Latvija sveica Olimpisko spēļu čempionus 3X3 basketbolistus – Agni Čavaru, Edgaru Krūmiņu, Kārli Paulu Lasmani un Nauri Miezi, bronzas medaļas ieguvēju svarcelšanā Artūru Plēsnieku, mūsu cerības – 4. vietas ieguvējus pludmales volejbolā – Tīnu Graudiņu/Anastasiju Kravčenoku, Mārtiņu Pļaviņu/Edgaru Toču, piekto labāko cīkstoni pasaulē Anastasiju Grigorjevu, finālistu smaiļošanā Robertu Akmeni un daudzus citus, kuriem šī bija pirmā olimpiāde mūžā.

Tokijas OS atklasana 20

Tokijas-atklasana

Izstādes pamatu veido bagātīgs fotomateriālu klāsts, kā arī Latvijas olimpiskās vienības tērpu un sadzīves priekšmetu paraugi, dažādas piemiņas lietas un plaša olimpiādei veltīto nozīmīšu kolekcija. Japāna ir slavena ar savu rūpīgi kopto un glabāto nacionālo kultūru, tādēļ izstādes vizuālajam noformējumam izmantoti japāņu tradicionālie priekšmeti no privātkolekcijām- izšūta un apgleznota zīda haori jaka, apdrukāts vilnas audums ar Japānas lauku ainavām, keramikas sakē trauki, origami – papīra locīšanas mākslas paraugi. Šie priekšmeti kalpo kā fons unikālam, mūsdienīgam dizaina paraugam- olimpiskās stafetes lāpai, kas veidota iedvesmojoties no sakuras ziediem.

Tokijas OS atklasana 2

Tokijas OS atklasana 1

Izstādē apskatāmi arī Latvijas “zelta mirkļu” gaistošie liecinieki – ziedu kompozīcijas no 3X3 basketbola apbalvošanas ceremonijas, ko saņēmuši un savās rokās turējuši mūsu olimpiskie čempioni.

Šīs spēles iegājušas vēsturē kā pārceltās olimpiādes spēles, kuras norisinājās jaunā koronovīrusa COVID-19 zīmē, tādēļ izstādē apskatāmi arī priekšmeti, kas raksturo šo sarežģīto situāciju: Latvijas izlases sejas masku paraugi, analīžu mēģenes, individuālo COVID-19 testu komplekti.

Izstāde tapusi sadarbībā ar LR Izglītības un zinātnes ministriju, Latvijas Olimpisko komiteju, Latvijas Olimpisko vienību, dizaina uzņēmumu “DUE dizains”.

01.12.2021.