Mūsu pirmā Olimpiskā čempione Inese Jaunzeme

No 2013. gada 29. maija līdz 2014. gada 30. maijam Latvijas Sporta muzejā skatāma pirmās latvietes, Olimpiskās čempiones Ineses Jaunzemes piemiņai veltīta izstāde.

Man nebija sapnis kļūt slavenai, toties ļoti patika sports.
Tur bija mani draugi, tā bija mana vide.

Šie vārdi pieder pirmajai latviešu Olimpiskajai čempionei Latvijas sporta vēsturē, šķēpmetējai Inesei Jaunzemei.

1956. gada 28. novembrī Melburnas olimpiskajā stadionā uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena Ineses Jaunzemes plaukstās iemirdzējās Olimpiskā zelta medaļa. Inese pārspēja visas tobrīd izcilākās pasaules šķēpmetējas, laboja trīs olimpiskos rekordus, labākajā metienā sasniedzot 53,86 m.

20. gs. 50. gados Inese Jaunzeme kļuva arī par I PSRS Tautu vasaras spartakiādes bronzas medaļas ieguvēju (1956.), Vispasaules jaunatnes un studentu festivāla sporta spēļu uzvarētāju (Maskava, 1957.), sudraba medaļas ieguvēju starptautiskās studentu spēlēs (Parīze, 1957.), kā arī četrkārtēju Latvijas PSR čempioni un pieckārtēju Latvijas PSR rekordisti.

PSRS Nopelniem bagātā sportiste sasniedza augstas virsotnes savā profesijā – medicīnā. Viņa apliecināja sevi kā izcilu traumatoloģi-ortopēdi un plastiskās ķirurģijas speciālisti, saņemot medicīnas zinātņu doktores grādu un Latvijas PSR Valsts prēmiju.

Aktīva olimpisko ideālu popularizētāja, ilggadēja Latvijas Olimpiskā kluba prezidente, Latvijas Šķēpmetēju kluba dzīves veidotāja. Zaļās domāšanas un šīs zaļās pasaules izjūtas kopēja Latvijā ar vides aizsardzības projekta Pēdas starpniecību, kas kļuvis par visaptverošu kustību. Rūpēs par bērnu veselību tapa projekts Stipra un vesela mugura. Stājas mācība sākumskolās. Pateicoties sabiedriski aktīvam dzīvesveidam, Inese Jaunzeme bija un paliks viena no spilgtākajām personībām sportā.

Fotogrāfijas no izstādes atklāšanas:

jaunzeme kopskats

jaunzemes izst-1