Cilvēki. Laiks. Notikumi

21. gadsimtā varam lepoties ar pasaules un Eiropas čempioniem, pasaules un Eiropas kausu ieguvējiem, ar olimpiešiem un paralimpiešiem, kas 100 gadu garumā pārstāvējuši Latvijas valsti vai mūsu tautu dažādos sporta sarīkojumos.

Mūsu sports ir kā dārzs, kas kopts un lolots kopš latviešu senajām rotaļām un spēlēm. No kaula slidām Daugmales pilskalna pakājē līdz latviešu pirmajiem centieniem apgūt dažādus kustību gabalus – vingrošanu, peldēšanu, skriešanu, cīkstēšanos un svaru celšanu.

Latvieši līdzās vāciešiem sāka dibināt savas sporta biedrības – II Rīgas Riteņbraucēju biedrību, II Rīgas Atlētu klubu, HērakluMarsu un Amatieri

Barona Pjēra de Kubertēna ideja: pasaulei apvienoties vispasaules spēlēs - olimpiādēs latviešiem pirmo reizi kļuva par realitāti V olimpiādes spēlēs Stokholmā 1912. gadā, gan zem cariskās Krievijas karoga. Haralds Blaus pirmo reizi mūsu sporta vēsturē izcīnīja olimpisko bronzas medaļu šaušanā uz māla baložiem jeb stenda šaušanā. Viņam sekoja citi ar lielu fizisku un gara spēku apveltīti cilvēki, kas zem dažādiem karogiem nebrīvē un brīvē cīnījās par uzvarām visaugstākajā līmenī.

Varoņi, kuru vārdi ierakstīti mūsu sporta kultūrā – Jānis Krauze, Jānis Leskinovičs, Haralds Blaus, Jānis Dikmanis, Voldemārs Cekuls, Voldemārs Šmidbergs, Alfrēds Ruks, Rūdolfs Ronis, Alberts Rumba, Jānis Daliņš, Jānis Dimza, Adelberts Bubenko, Edvīns Bietags, Alfons Bērziņš, Jānis Krūmiņš, Valdis Muižnieks, Maigonis Valdmanis, Oto Jurģis, Lavīze Pūce, Inese Jaunzeme, Emīlija Sonka, Daina Šveica, Maija Kaufmane, Lāsma Kauniste, Renāte Lāce, Jānis Lūsis, Elvīra Ozoliņa, Mihails Tāls, Valdis Valters, Helmuts Balderis, Aldis Bērziņš, Jānis un Ilze Konradi, Dzidra Karamiševa, Skaidrīte Smildziņa-Budovska, Silvija Ravdone-Krodere, Uļjana Semjonova, Ilgvars Pauls, Teodors Ķirsis, Artūrs Irbe, Sandis Ozoliņš, Dainis Kūla, Jānis Ķipurs, Zintis Ekmanis, Vera Zozuļa, Igors Vihrovs, Dainis Ozols, Aigars Fadejevs, Ainārs Kovals, Vadims Vasiļevskis un daudzi citi.

Izstādes noskaņās varēsim vēlreiz atsaukt atmiņā nesenos notikumus – 2012. gada XXX Vasaras olimpiādes spēles Londonā, kurās zelta medaļu izcīnīja Māris Štrombergs (BMX) un bronzas medaļu Jānis Šmēdiņš/Mārtiņš Pļaviņš (pludmales volejbols). Arī 2014. gada XXII Ziemas olimpiskās spēles Sočos, kurās sudraba medaļas izcīnīja Martins Dukurs (skeletons) un Oskars Melbārdis/Daumants Dreiškens/Arvis Vilkaste/Jānis Strenga (bobslejs, četrinieks), bet bronzas medaļas – Andris un Juris Šici (kamaniņas, divnieks) un Latvijas stafetes komanda – Elīza Tīruma, Mārtiņš Rubenis, Andris Šics/Juris Šics (kamaniņas).

Latvijas Sporta muzeja gidi iepazīstinās ar neparastiem stāstiem par latviešu sportistiem un viņu fenomenālajām uzvarām pasaules sporta arēnās, unikālām fotogrāfijām, leģendāriem sporta apbalvojumiem, kausiem un sporta ekipējumu, tajā skaitā olimpiešu parādes un sacensību formas tērpiem.

 Izstade2014 2 Izstade2014 3 

Izstādi Latvijas sports. Cilvēki. Laiks. Notikumi papildina fotoizstāde Rīga sporto.