Latvijas sportisti 1980. gada Maskavas Olimpiādē

51-Miskarova foto Medium

Šogad aprit 40 gadi kopš XXII Olimpiādes spēlēm, kas norisinājās 1980. gadā Maskavā (laikā no 19. jūlija līdz 3. augustam). Lai arī Latvija tolaik bija okupēta un sportistu vienīgā iespēja piedalīties Olimpiādes spēlēs bija kļūt par PSRS izlases komandas dalībniekiem, Latvijas sportistiem šīs spēles bija medaļām bagātas. 13 Latvijas PSR sportisti bija iekļauti PSRS izlasē un izcīnīja 13 dažādas raudzes medaļas, starp tām 4 zelta medaļas, 7 sudraba medaļas un 2 bronzas medaļas. Protams, sava nozīme šim fantastiskajam panākumam bija arī faktam, ka šīs bija Olimpiādes spēles, kuras boikotēja ASV un liels skaits ASV sabiedroto valstu. Olimpiādes boikota iemesls bija PSRS iebrukums Afganistānā.

17 foto - Miskarova foto 8  Medium

PSRS Olimpiskā komanda XXII Olimpiādes spēļu atklāšanā Maskavā, 1980.

Latvijas sportisti, kas piedalījās 1980. gada Olimpiādes spēlēs, pārstāvēja šādus sporta veidus: airēšana (Juris Bērziņš, Dimants Krišjānis, Dzintars Krišjānis, Artūrs Garonskis, Žoržs Tikmers), basketbols (Uļjana Semjonova), burāšana (Aleksandrs Muzičenko), džudo (Aleksandrs Jackevičs), kanoe / smaiļošana (Aleksandrs Avdejevs), peldēšana (Arsens Miskarovs), šaušana (Afanasijs Kuzmins), šķēpmešana (Dainis Kūla) un volejbols (Pāvels Seļivanovs).

51-Miskarova foto Medium

Latvijas sportisti – Maskavas Olimpisko spēļu dalībnieki uz Preses nama jumta Rīgā, 1980. No kreisās: 1. rindā - 1. šķēpmetēja Daiņa Kūlas treneris Māris Grīva, 2. airētāja Aleksandra Avdejeva trenere Elza Krūmiņa, 3. peldētājs Arsens Miskarovs, 4. burātājs Aleksandrs Muzičenko, 5. treneris Rolands Sproģis (airēšana), 6. Latvijas PSR Ministru Padomes Fiziskās kultūras un sporta komitejas priekšsēdētājs Daumants Znatnajs, 7. treneris Valdis Larionovs (volejbols), 8. treneris Genadijs Paršins (volejbols), 9. džudo cīkstonis Aleksandrs Jackevičs, 10. airētājs Juris Bērziņš; 2. rindā - 1. airētājs Aleksandrs Avdejevs, 2. basketboliste Iulijaka (Uļjana) Semjonova, 3. burātāja A. Muzičenko treneris Lauris Pavlovs, 4. nezināms, 5. volejbolists Pāvels Seļivanovs, 6. džudo cīkstoņa A. Jackeviča treneris Nikolajs Fiļimonovs, 7. airētājs Dzintars Krišjānis un 8. airētājs Žoržs Tikmers. Foto: V. Filatovs.

7 - A.Jackevica mat. Medium   3 foto - a-avdejeva-mat--84- 1   4 foto - a-avdejeva-mat--81- 1  5 foto - A.Avdejeva mat 87 1 Medium

Aleksandrs Jackevičs, Uļjana Semjonova, Arsens Miskarovs un Pāvels Seļivanovs Maskavas Olimpiādes laikā, 1980.

Zelta medaļas un olimpiskā čempiona titulu izcīnīja četri Latvijas sportisti - Uļjana Semjonova basketbolā, Aleksandrs Muzičenko burāšanā (Star klase), Pāvels Seļivanovs volejbolā un Dainis Kūla šķēpmešanā.

 Semjonovas zelts Medium

Uļjanas Semjonovas olimpiskā zelta medaļa, 1980.

Uļjana Semjonova bija vienīgā sieviete no Latvijas, kas piedalījās Maskavas Olimpiādes spēlēs, izcīnot savu otro čempiones titulu (pirmoreiz viņa kāpa uz olimpiskā goda pjedestāla 1976. gadā Monreālā). Finālmačā PSRS basketbolistes pārspēja Bulgārijas izlasi ar rezultātu 104:73. U. Semjonova šajā mačā guva 27 punktus, kļūdama par rezultatīvāko spēlētāju visā turnīrā (131 punkts).

6 foto - U.Semjonova Olimp.speles Maskava 1980 - Z.Mezavilka arh 2 Small

PSRS izlase basketbolā – Maskavas Olimpiādes spēļu uzvarētāja, 1980. Pirmā no labās – divkārtējā Olimpiskā čempione Uļjana Semjonova. Foto: Zigurds Mežavilks.

D.Kula - foto no olympic.org

Dainis Kūla olimpiskajā šķēpmešanas sektorā, 1980. Foto: olympic.org

   9 foto - D.Kula - Z.Mezavilka arhivs 3 1 Medium

XXII Olimpiādes spēļu uzvarētāji šķēpa mešanā, Maskava, 1980. No kreisās: Aleksandrs Makarovs (PSRS sudrabs), Dainis Kūla (PSRS, zelts), Volfgangs Hanišs (VDR, bronza). Foto: Z. Mežavilks.

Sudraba medaļas izcīnīja Latvijas PSR airētāju komanda Žoržs Tikmers, Artūrs Garonskis, Dzintars Krišjānis, un stūrmanis Juris Bērziņš. Finālbraucienā mūsējie tūlīt pēc starta kļuva par līderiem un pirmo pozīciju saglabāja vēl 500 metrus pirms finiša. Tomēr distances pēdējā ceturtdaļā sāncenši- VDR sportisti atguva zaudēto un finišā apsteidza latviešus par 4,5 sekundēm.

Tikmera komanda - LSM materials 1 1 Medium

1980. gada Olimpiskie vicečempioni akadēmiskajā airēšanā četriniekā ar stūrmani. No kreisās: Artūrs GaronskisDimants Krišjānis, Juris Bērziņš, Žoržs Tikmers un Dzintars Krišjānis. Foto: Z. Mežavilks.

Peldētājs Arsens Miskarovs Maskavā izcīnīja trīs godalgas- divas sudraba medaļas peldēšanā 100 m brasā un kombinētajā stafetē 4 x 100 m, kā arī bronzas medaļu 200 m brasa distancē. A. Miskarovs ir vienīgais Latvijas sportists, kuram vienās spēlēs izdevies trīs reizes kāpt uz goda pjedestāla. 

18-Miskarova foto 1 Medium

Arsena Miskarova (centrā) peldējums Olimpiādes spēlēs Maskavā, 1980.

   12 foto - A.Miskarova mat 41 Medium   13 foto - A.Miskarova mat 42 Medium

  14 foto - A.Miskarova mat 39 Medium   15 foto - A.Miskarova mat 40 Medium

Arsena Miskarova izcīnītā olimpiskā sudraba un bronzas medaļa peldēšanā, 1980.

 16 FOTO - Image 00889 1 Medium

Olimpiskais diploms A. Miskarovam par izcīnīto 2. vietu 4 x 100 m stafetes peldējumā PSRS izlases sastāvā, 1980.

A.Jackēviča materiali 67 Medium   19 foto - D.Kulas deponetie prieksmeti 7 Small

Olimpiskās bronzas medaļas ieguvēja džudo Aleksandra Jackeviča akreditācijas karte. Pa labi - vieglatlētikas sacensību ieejas biļete, Maskava, 1980.

 Tikmera komanda - LSM materials 2 Small

Latvijas olimpiešu sagaidīšana un sumināšana pēc atgriešanās no Maskavas olimpiādes, 1980. No kreisās: treneri Māris Grīva un Rolands Sproģis, airētāji Juris Bērziņš, Artūrs Garonskis, Žoržs Tikmers, Dimants un Dzintars Krišjāņi, šķēpmetējs Dainis Kūla.

 Muzecenko ar treneri - LSM 11.038 2 Small   17 - A.Jackevics - LOK arhivs 1 Small

Olimpiskais čempions Aleksandrs Muzičenko ar treneri Lauri Pavlovu. Pa labi - bronzas medaļnieks Aleksandrs Jackevičs ar treneri Nikolaju Fiļimonovu (foto: L. Gulbe).

46-Miskarova foto Small 

Trīs olimpisko medaļu ieguvējs - peldētājs Arsens Miskarovs. Foto: V. Mežaks.

Latvijas sportistu XXII Maskavas Olimpiādes spēļu relikvijas ir apskatāmas Latvijas Sporta muzeja ekspozīcijā ”Latvijas olimpiešu Goda zāle. ZELTS. SUDRABS. BRONZA”.

30.07.2020.