Soļotāja Jāņa Daliņa apģērbu restaurācija

Pagājušās nedēļas nogalē saņēmām priecīgu ziņu- Latvijas Sporta muzeja projekts ir ieguvis finansiālu atbalstu no Valsts kultūrkapitāla fonda 20. gs. 30. gadu izcilā latviešu soļotāja, olimpiskās sudraba medaļas ieguvēja Jāņa Daliņa apģērbu restaurēšanai. Ar šo restaurāciju noslēgsies apjomīgais J. Daliņa piemiņas lietu restaurācijas cikls, kura ietvaros jau restaurētas J. Daliņa sudraba trofejas. Apģērbu restaurācija tiks realizēta sadarbībā ar sertificētu tekstila restauratori- vecmeistari Indru Saulesleju.

Latvijas Sporta muzeja krājumā ir 4 Jānim Daliņam piederējuši tekstiliju priekšmeti. No tiem – vienas bikses atrodas muzeja krājumā (tās sliktās saglabātības pakāpes dēļ nav iespējams eksponēt), savukārt vēl trīs priekšmeti- žakete, bikses un kaklasaite sakarā ar apmeklētāju lielo interesi par Jāņa Daliņa personību, periodiski tiek izstādīti muzeja patstāvīgajā ekspozīcijā (iespēju robežās- summāri 3 – 4 mēnešus gadā). Divi bikšu pāri ļaus tos eksponēt pārmaiņus, kas ir atbilstošāk tekstiliju priekšmetu eksponēšanas noteikumiem.

Projekta ietvaros restaurējamie J. Daliņa apģērbi – kaklasaite, žakete un divi pāri bikšu uzskatāmi par ļoti vērtīgiem Latvijas Sporta muzeja glabāšanā esošiem priekšmetiem. Tie atspoguļo laikmeta modi un raksturo to īpašnieku. Apģērbi ir bijuši kvalitatīvi pašūti, izgatavoti pēc individuāliem mēriem, roku darbs. Ņemot vērā, tekstiliju vecumu un ilgstošus nepiemērotas glabāšanas apstākļus (apģērba gabali gandrīz 50 gadus ir nogulējuši ierakti zemē apmēram 1 metru dziļumā), tos vietām bojājušas kodes, kā arī novērojami citi bojājumi, kas restaurācijas procesā tiks novērsti.

Dalins apgr. jpg

04.03.2021.