Kāda lakata stāsts

LSM 26.486 4 labotssssss

2023. gada pavasarī uz muzeju atnāca kāda dāma un izteica vēlmi dāvināt muzejam senu piemiņas lietu. Šī lieta izrādījās lieliski saglabājies zīda krepdešīna auduma lakats, suvenīrs no 1936. gada XI Olimpiādes spēlēm Berlīnē. Lakata dizains atspoguļo olimpisko simboliku – pieckrāsu olimpiskos apļus – simbolu, kuru izdomāja pats modernās olimpiādes spēļu idejas autors barons Pjērs de Kubertēns, un dažādu olimpiādes dalībvalstu karogus, tajā skaitā arī Latvijas, Lietuvas un Igaunijas valstu simboliku.

    LSM 26.486 5 labots   LSM 26 486 6 labots

Kā jau muzeja priekšmetam, Latvijas Sporta muzeja krājuma speciālisti centās noskaidrot priekšmeta izcelsmi. Un tā izrādījās interesanta, pēc lakata dāvinātājas Guntas Andersones stāstītā. Lakats savus glabātājus ir mainījis ne reizi vien: vispirms to Latvijā zināmai Rīgas cepuru meistarei- vācbaltietei Ērikai Dzenis, kurai piederēja savs cepuru salons Rīgā, Brīvības ielā 14, atveda mīļotais draugs no Vācijas. Vai viņš bijis spēļu dalībnieks, vai apmeklētājs un kāds bijis viņa vārds – tas vēsturei pagaisis, zināms vien tas, ka Otrā pasaules kara laikā viņš gājis bojā. Neilgi pirms savas dzīves beigām, 20. gs. 60. gadu beigās, Ērika Dzenis lakatu atdāvināja draudzenei Regīnai Dzelmei, kura to rūpīgi glabājusi, līdz uzdāvinājusi savai kolēģei Jauno tehniķu stacijā Gunai Andersonei (kura bija foto pulciņa skolotāja). Gunta Andersone šo lakatu glabājusi savās mājās Rīgā, līdz izlēmusi dāvināt Latvijas Sporta muzejam.

LSM 26.486 4 labotssssss

Jāatzīmē, ka lakats, cik zināja teikt tā pēdējā īpašniece Gunta Andersone, nekad nav ticis valkāts, un dēļ tajā izmantotās simbolikas vienmēr, pēc Otrā pasaules kara, bijis daļa no “neērtā mantojuma”, vēl jo vairāk tāpēc esam pateicīgi Guntai Andersones kundzei par šo dāvinājumu muzejam.

18.07.2023