Viņas dzīves lielā izvēle bija basketbols

Dzīves ceļš noslēdzies Latvijas leģendārajai sportistei Dzidrai Karamiševai (02.05.1930.–27.12.2014.). Ar skumjām jāatzīst, ka nebūs vairs iespējas parunāt, sazvanīties vai vienkārši satikties kādā no sporta saietiem.

Sirdīs un atmiņās paliks lielais dzeltenais cālis, kuru apvija stāsts par mātes doto mīļvārdiņu Cālis, kas no agras bērnības Āgenskalna meitenei nāca līdzi visās viņas gaitās – skolā, pirmajā Rīgas Bērnu sporta skolā, vieglatlētikas, volejbola un basketbola laukumos, līdz pat fantastiskajām TTT meistarkomandas uzvarām daudzu gadu garumā.

TTT meistarkomandas kapteines Dz. Karamiševas talanta pielūdzējs un iemūžinātājs bildēs Zigurds Mežavilks reiz rakstīja:

"Laukumā Dzidras galvenie ieroči bija bezbailīgie caurgājieni pretinieču aizsardzības džungļos, dzelžaina individuālā segšana, situācijas izpratne. Dzidras Karamiševas intuīcija, pieredze un zināšanas ne vienu reizi vien palīdzējušas atrast TTT komandai ceļu uz uzvaru.

Dzīvē Dzidra caur un cauri ir taisnīga. Pat tajos laikos, kad legāli eksistēja divas un pat vairākas patiesības, viņa klausīja tikai savas sirdsapziņas un pienākuma balsij.

Daudzos ārzemju izdevumos visās pasaules malās iespiests tūkstošiem viņas fotogrāfiju ar visaugstākās pakāpes cildinājumiem. Nekad viņai nereiba galva no panākumiem, no slavas.

Manā un, esmu pārliecināts, daudzu Latvijas, un ne tikai mūsu republikas, iedzīvotāju sirdīs Dzidrai Karamiševai ir paliekoša un milzīga vieta, gan kā Cilvēkam, gan kā patriotei, gan kā leģendārai sportistei, kuru viņas draugi sauc vienkārši par Cāli. Ieliekot šajā simpātiskajā iesaukā savas sirds siltumu."

Dz. Karamiševa Latvijas Sporta muzejam uzticēja visu, kas garajos sporta gados godam izcīnīts. Šis sportiskais mantojums nu glabājas mūsu muzejā. Tas palīdzēs nepazaudēt kādu fantastisku mūsu sporta un basketbola vēstures daļu, lai no jauna atdzīvinātu atmiņas par startiem daudzās Eiropas un pasaules valstīs.

Laba sirds un labi darbi ir paradīzei piederošas lietas. Basketbola paradīzē savs zelta tronis būs arī Dzidrai Karamiševai. Paldies!

Informāciju sagatavoja:
Rita Apine, Latvijas Sporta muzejs