Latvijas valsts 101. dzimšanas dienas svētku laikā iepazīstinām ar Latvijas Republikas augstākajiem apbalvojumiem. Panākumiem bagātie sportisti, gluži kā militārpersonas, politiķi, zinātnieki, mākslinieki, kas apliecinājuši savu izcilību un nopelnus tēvzemes un līdzcilvēku labā, saņēmuši neatkarīgās Latvijas Republikas valsts apbalvojumus – ordeņus, medaļas, atzinības un goda zīmes.
Latvijas Sporta muzeja ekspozīcijā apskatāmi divi no četriem Latvijas Republikas visaugstākajiem apbalvojumiem - „Triju Zvaigžņu ordeņi" (III un IV šķiras) un „Viestura ordenis”. Triju Zvaigžņu ordeņa metu ir darinājis ievērojamais latviešu tēlnieks Gustavs Šķilters un savu sākotnējo veidolu bez lielām izmaiņām ordenis ir saglabājis līdz mūsdienām. Tas nodibināts 1924. gadā un atjaunots 1994. gadā. Ordeņa devīze ir „Per aspera ad astra” („Caur ērkšķiem uz zvaigznēm”). Ordenim ir piecas šķiras. Pirmo un otro šķiru parasti piešķir protokolāri (valstu vadītājiem un diplomātiem). Triju Zvaigžņu ordeņi veidoti ar baltas emaljas pārklājumu Maltas krusta formā. Krusta aversā centrālā daļā uz ultramarīna zila fona attēlotas trīs zelta zvaigznes, bet reversā ordeņa devīze. Ordeņa lente ir gaišzila; tā parametri ir atkarīgi no piešķirtās šķiras: tā II un III šķiras ordeņa izmērs ir 49 mm; bet IV un V šķiras ordeņa izmērs ir 40 mm.
Triju Zvaigžņu ordeni ir saņēmuši daudzi sportisti un sporta darbinieki, to skaitā: Jānis Daliņš, Armands Krauliņš, Vera Zozuļa, Jeļena Čelnova - Prokopčuka, Ivo Lakučs, Vadims Vasiļevskis, Juris Šics, Andris Šics, Diāna Dadzīte (V šķira, ordeņa kavalieri), Inese Jaunzeme, Aigars Apinis, Uļjana Semjonova, Maigonis Valdmanis, Ivans Klementjevs, Igors Vihrovs, Helmuts Balderis – Sildedzis, Aivars Rumbenieks, Valentīna Eiduka, Viktors Ščerbatihs, Aleksandrs Starkovs, Mārtiņš Pļaviņš, Daumants Dreiškens, Oskars Melbārdis, Sandis Prūsis, Jānis Strenga, Arvis Vilkaste, Žoržs Tikmers, Jānis Zeltiņš (IV šķira, ordeņa virsnieki), Vilnis Baltiņš, Jānis Lūsis, Mairis Briedis, Dainis Dukurs, Teodors Ķirsis, Jānis Serģis, Kristers Serģis (III šķira, ordeņa komandieri).
Vairākiem Latvijas sportistiem piešķirtas arī Triju Zvaigžņu ordeņa Goda zīmes. Goda zīme veidota apaļas medaļas formā un uz tās attēlots Triju Triju zvaigžņu ordeņa atveids. Ekspozīcijā apskatāmas basketbolistei Dzidrai Karamiševai un riteņbraucējai Baibai Caunei piešķirtās Triju Zvaigžņu ordeņa I pakāpes zeltītās Goda zīmes.
„Viestura ordenis” ir militārs ordenis, un to ir saņēmuši arī Latvijas sportisti. Ordeņa meta autors ir Herberts Mangolds un tā devīze ir „Confortamini et pugante” („Esiet stipri un cīnieties”). Šobrīd ekspozīcijā apskatāmi Pasaules čempionam šaušanā, virsleitnantam Kārlim Kļavam un Olimpiskajam čempionam šaušanā, atvaļinātajam policijas pulkvežleitnantam Afanasijam Kuzminam pieškirtie Viestura ordeņi.
„Atzinības krusta zīme” (V šķira) par sevišķiem nopelniem sportā piešķirta Latvijas futbola valsts vienības kapteinim Jānim Lidmanim. Šis ordenis dibināts 1938. gadā ar devīzi „Pour les honnetes gens” („Godaprāta ļaudīm”). Arī Atzinības krustam pamatā ir balts, emaljēts Maltas tipa krusts ar attēlotu Latvijas valsts lielo ģerboni un Kurzemes un Zemgales hercogistes ģerboni. Šim ordenim ir piecas šķiras un četru pakāpju Goda zīmes.
Muzejs glabā arī dažas relikvijas, kas veltītas Latvijas Brīvības cīņām. Tā izcilā Latvijas hokejista Leonīda Vedēja ģimene muzejam uzticējusi Latvijas Republikas atbrīvošanas cīņu 10 gadu jubilejas piemiņas medaļu „Par Latviju!” (1928). Savukārt bendija un hokeja spēlētājs un sporta darbinieks Aleksandrs Liepiņš saņēmis Latvijas sieviešu palīdzības korpusa II pakāpes goda zīmi, tā sauktās „bitītes” (20. gs. 20. gadi). Šī goda zīme ir īpaši skaista, jo tā ir veidota krusta formā ar šķeltiem galiem (auseklīša veidolā), un tās centrā uz zaļa fona attēlotas trīs bitītes. Sieviešu palīdzības korpuss tika dibināts 1919. gadā ar uzdevumu palīdzēt Brīvības cīņu karavīriem un viņu piederīgajiem. Kā Latvijas jaunāko laiku vēstures liecība – Latvijas valsts apbalvojums – 1991. gada Barikāžu piemiņas zīme, kuru saņēmuši arī daudzi Latvijas sportisti, kas 1991. gada barikāžu laikā apliecināja drošsirdību un pašaizliedzību.