Olimpiskais ķermenis

No 15. aprīļa līdz 28. maijam Mūkusalas Mākslas salona telpās būs skatāma multimediāla izstāde "Olimpiskais ķermenis". Sagaidot 2016. gada Olimpiskās spēles, kas notiks Riodežaneiro, Brazīlijā, izstāde aktualizē sporta un ķermeņa fiziskās kultūras kopšanas tradīcijas un to saistību ar noteiktiem vizuāliem un naratīviem kanoniem.

Olimpiskās spēles savā vairāk nekā 100 gadu vēsturē, kā arī atsaucē uz antīko Grieķiju nav bijušas tikai labāko sportistu sacensības. Atsevišķas olimpiādes ir notikušas kā politiski žesti, bet dalībnieku uzvaras – valstu pārākuma demonstrācijas. Spēļu vizuālā reprezentācija un simboli, piemēram, Lenijas Rīfenštāles filma "Olimpija" (1936) vai Maskavas spēļu simbols – lācītis Miša (1980), ir sava laika politiskās, ekonomiskās un ideoloģiskās situācijas atspulgi ar spēcīgu ietekmi kultūras telpā. Par tradīciju ir kļuvuši episkie spēļu atklāšanas pasākumi, kur kā multimediālos šovos piedalās dziedātāji, mūziķi, mākslinieki un tiek demonstrēti jaunākie tehnoloģijas sasniegumi. Tai pašā laikā spēļu dalībnieki – arī medaļu saņēmēji – pēc savas slavas mirkļa un sporta karjeras beigām nereti nozūd no publiskās telpas.

Izstādi veido vairākas sadaļas. Salona Lielajā zālē ar latviešu mākslinieku gleznām, plakātiem, fotogrāfijām, kā arī kinohroniku fragmentiem kuratore Līga Lindenbauma iezīmē olimpisko spēļu un tajās pārstāvēto sporta veidu kanonisko attēlojumu. Balkonā, apspēlējot 17.–18. gadsimtā populāro kabinetu estētiku, skatāmas dažādas latviešu sportistu iegūto uzvaru liecības, trofejas un citi ar olimpiskajām un sporta spēlēm saistīti priekšmeti. Salona Mazajā zālē mākslinieks Andrejs Strokins īpaši izstādei veidotos darbos, kuru tapšanā izmantoti atrasti objekti, tai skaitā suvenīri un fotogrāfijas, ieskicē sporta un tajā iesaistītā cilvēka ķermeņa daudznozīmību.

"Ātrāk! Augstāk! Spēcīgāk!" vēsta olimpisko spēļu devīze. Pārnestā nozīmē kā komentārs patēriņa kultam un nemitīgi augošajam dzīves tempam tas ir kļuvis par teju ikviena 21. gadsimta Rietumu kultūras pārstāvja ikdienas sastāvdaļu. Katra diena mūsdienās var būt kā olimpiāde.

Izstādē eksponēti darbi no Mūkusalas Mākslas salona, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Fotogrāfijas muzeja, Latvijas Sporta muzeja, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, LU Akadēmiskās bibliotēkas, Latvijas Kinofotofonodokumentu arhīva, kā arī citām privātām kolekcijām. Izstādes kuratore – Līga Lindenbauma.

Izstādi organizē biedrība "Mūsu darbs mieram" sadarbībā ar Mūkusalas Mākslas salonu, atbalsta SIA "Moduls Rīga" un basketbola klubs "VEF Rīga".

Mūkusalas Mākslas salons atrodas Rīgā, Mūkusalas ielā 42, un ir atvērts no otrdienas līdz piektdienai plkst. 12:00–18:00 un sestdienās plkst. 11:00–16:00. Ieeja izstādē bez maksas.

Ieskats izstādē:

20160414 185953  20160414 190429