Basketbolists Jānis Krūmiņš

1 - LSM 13.691 - Krumins Medium

Jānis Krūmiņš bija slavenākais Latvijas padomju ēras basketbolists. Pirmkārt, jau sava neparasti lielā auguma dēļ (aplēsts, ka viņš bijis aptuveni 2.20 metru garš), viņš bija itin kā dzimis, lai spēlētu basketbolu. J.Krūmiņš dzimis 1930.gada 30.janvārī, viņš ir vidzemnieks, dzimta nāk no Raiskuma puses. Basketbolu sācis spēlēt salīdzinoši vēlu, būdams 23 gadu vecs– 1953.gadā, kad viņš pievienojās „Rīgas ASK” rindām un piedzīvoja galvu reibinošu karjeru.

Desmit dzīves gadus – no 1954. līdz 1964.gadam Krūmiņš bija „Rīgas ASK” spēlētājs, bet no 1965. līdz 1969.gadam nospēlēja „VEFiņā”. Būdams četrkārtējs PSRS čempions (1955.-1958.) un trīskārtējs Eiropas kausa ieguvējs (1958.-1960.), aizvadīdams 99 spēles Latvijas PSR izlasē, viņš ikdienā esot bijis kluss un kautrīgs cilvēks, kurš sabiedrībā juties neērti sava lielā auguma dēļ.

J. Krumins - Berzzarina mat. Medium  kr5

Latvijas Sporta muzejs glabā vairākas Jāņa Krūmiņa piemiņas lietas. Pašlaik patstāvīgajā ekspozīcijā „Zelts. Sudrabs. Bronza.” aplūkojamas viņa izcīnītās Olimpiskās sudraba medaļas basketbolā PSRS izlases sastāvā, kā arī Eiropas čempionātu medaļas. Tāpat apmeklētāji var novērtēt J.Krūmiņa sporta apavus, kas pagatavoti atbilstoši viņa kājai pēc īpaša pasūtījuma. Šie sporta apavi, no mūsdienu perspektīvas raugoties, ir ļoti vienkārši, bez jebkādiem amortizatoriem un ir grūti iztēloties, ka cilvēki ar šāda tipa apaviem, būtībā – vienkāršām kedām, kājās cīnījās un izcīnīja pasaules nozīmes basketbola virsotnes. Apavu virspuse pagatavota no tumši zila džinsa tipa auduma, vīles apdarinātas ar aptuveni 0,5 cm platu lentīti. Zoles mala un purngals darināts no baltas gumijas. Priekšpusē apaviem ir mēlīte un tās ir šņorējamas ar vienkāršām kurpju auklām.

SM-eksponati-20180503-8 Large

Olimpiskās sudraba medaļas (Melburna 1956, Roma 1960, Tokija 1964), Eiropas čempionāta zelta medaļas (1959, 1961). I.Znotiņa foto

FB ML Large

Jāatzīmē, ka gan sportā, gan vēlāk – „civilajā” dzīvē Jāni Krūmiņu lieliski raksturo viņa milzīgās darbaspējas, kas sportā ļāva karjeras sākumā sasniegt neticamu progresu pāris gadu laikā (bez profesionālas sporta ievirzes izglītības), kļūt par pasaules līmeņa basketbolistu, bet pēc sporta karjeras beigām, kļūt par atzītu metālmākslinieku un arī prasmīgu galdnieku. Latvijas Sporta muzejs glabā Jāņa Krūmiņa basketbolistam Bruno Drākem darinātu ķeblīti, kas dāvināts cīņu biedram 50 gadu jubilejā (1987), par ko liecina ķeblīša apakšpusē piestiprinātā veltījuma plāksnīte, kurā izgrebts gotiskiem gurtiem uzraksts „Brunim 50”. Ķeblīša virsma darināta koka mozaīkas tehnikā, ar mākslinieciski apdarinātām šķautnēm, bet kājas un šķērskoks virpoti. Ķeblītis ir arī lielāks nekā parasta mēbele, tas ar nodomu piemērots lietotāja raženajam augumam.

Keblitis FB ML Large 30.01.2021.