Olga Utkina 1924 - 2022

Olga Utkina 1

Atvadu sveicieni
Latvijas Sporta muzeja draugam
žurnālistei un lieliskam cilvēkam
OLGAI UTKINAI
1924 - 2022

Vasaras ziedos – 12.  jūnijā, svētdienas vakarā noslēdzās žurnālistes Olgas Utkinas mūžs.

Apaļajās jubilejas reizēs Sporta muzejā Olga mēdza pasmejoties teikt: „Visu mūžu man ir bijusi Liela griba Pakāpties augstāk...” Neparasta sieviete ar plašu dvēseli, avantūrisma trakumu, kurā visu mūžu kūsājis sacensību gars ar tieksmi pulcināt ap sevi cilvēkus, kas mīlēja sportu.

Olga Utkina-Jurkovska dzimusi 1924. gada 3. novembrī Liepājā. Pirmie 27 gadi aizvadīti Aizputē. Arī bērnība un skolas gadi. Jaunībā izmēģināja spēkus skriešanā, mešanas disciplīnās, spēlēja volejbolu, reiz pat startēja moto sacensībās un lēkšanā ar izpletni.

Olga Utkina 1

Pēc kara Aizputē vadīja sporta biedrību ASB „Daugava”. Vēlāk pārgāja uz žurnālistu cunfti – sāka strādāt par literāro līdzstrādnieci Aizputes avīzē, tad „Tukuma Ziņotājā”. Ar raidījumiem „Kurš no 26?”un „TV vimpelis meklē īpašnieku” uzsāka veidot reportāžas lauksaimniecības raidījumu redakcijā Latvijas Televīzijā.

Latvijas Žurnālistu savienības prēmijas ieguvēja, Vissavienības televīzijas un radioraidījumu teicamniece Olga Utkina profesionālo karjeru astoņdesmito gadu otrajā pusē turpināja raidījumos „Dzīvīte” un „Atvasara”, kurā īpaša uzmanība tika veltīta kultūras, mākslas un sporta cilvēkiem.  

Līdz ar dzīves pieredzi nobrieda dziļa nepieciešamība uzrakstīt grāmatu par četru olimpisko spēļu dalībnieku, Padomju Savienības izlases dalībnieku un treneri mešanas disciplīnās Oto Grikalku (1925-1993). Olgas un Oto sarakste ilga garus gadus – kopš jaunības gadiem, t. i., tūlīt pēc Otrā pasaules kara, līdz pat viņa nāvei 1993. gada 7. februārī. Materiālu apzināja 10 gadus. 2005. gada vasarā tautās izgāja grāmata „Likteņdzirnās maltais olimpietis”. Brīnišķīgs stāsts par latviešu sportot gribošu lauku puiku, kas pārtapa par jaunekli, izejot kara ceļus vācu un krievu okupācijas armijās. Neatlaidība un dažādie likteņa pagriezieni aizveda viņu līdz olimpisko spēļu virsotnēm.

Olga Utkina 3  Olga Utkina 4

Otrs rakstu gabals „Bērns rāda kāds būs vīra raksturs” ir atmiņas par pašas bērnību, O. Utkinas dzimtu, mīļo Aizputi un tās cilvēkiem neatkarīgās Latvijas gados...

Olgas garajā mūžā paveiktais pelna patiesu cieņu un apbrīnu. Viņa bija gaidīta gan Aizputes, gan Tukuma, gan mūsu Sporta muzejā.

Nu Olga ir pakāpusies sava mūža augstajā kalnā – vistuvāk debesīm. Debesīm jau arī vajadzīga tāda neikdienišķa sieviete ar plašu dvēseli, trakulīgu spīdumu acīs un sacensību garu… Mums VIŅAS pietrūks.

16.06.2022