Tiks restaurētas izcilā soļotāja Jāņa Daliņa balvas

Latvijas Sporta muzejs ir ieguvis Valsts Kultūrkapitāla fonda finansējumu soļotāja Jāņa Daliņa sporta balvu restaurācijai.

Jānis Daliņš (1904.-1978.) ir neatkarīgās Latvijas pirmais Olimpiādes spēļu laureāts – sudraba medaļas ieguvējs 50 km distancē Losandželosā 1932.gadā. Otrs lielākais panākums – Eiropas čempiona titula izcīnīšana Turīnā, 1934.gadā. J.Daliņš 6 reizes laboja pasaules un 40 reizes Latvijas rekordus, kļuva par trīskārtēju Latvijas meistaru, kā arī neskaitāmu starptautisku sacensību uzvarētāju un laureātu.

Sadarbībā ar metāla priekšmetu restauratori – meistari Ievu Baļļu līdz 2016.gada septembrim ir paredzēts restaurēt 26 balvas – unikālus, kultūrvēsturiskus sudraba priekšmetus, kas atspoguļo 20.gs. 30.gadu izcilākā Latvijas sportista un spilgtākās zvaigznes panākumus Latvijas un pasaules mērogā. Balvu sarakstā ir tādas unikālas relikvijas kā Latvijas Sporta Organizāciju Apvienības Goda balvas par izcīnīto panākumu Olimpiādē, slavenais sacensību Šķērsām cauri Berlīnei kauss, Somijas, Igaunijas, Latvijas un Lietuvas (SELL) studentu Olimpiādes kauss u.c.. Daļa no tām ir starptautisku sacīkšu apbalvojumi, ceļojošās balvas, kuras J. Daliņš ieguvis personīgā īpašumā pēc vairākkārtējas izcīņas. Daudzas balvas ir augstvērtīgi mākslas darbi, ko radījuši izcili Eiropas un Latvijas meistari.

Ar šo balvu vēsturi saistās arī laimīgākais atradums Latvijas sporta vēsturē. J. Daliņš divas reizes – 1941.gadā un pēc tam 1944.gadā pirms savas aizbraukšanas no Latvijas, balvas apraka dzimto „Daliņu” māju zemē Valmierā. Tur tās nogulēja gandrīz 50 gadus! Tikai 1993.gadā J. Daliņa mazdēlam Andrejam Mežciemam izdevās atrast šīs leģendārās sudraba relikvijas un izcelt tās no zemes.

  1LSM 18.599 - I WEB 2LSM 18.610 WEB 3LSM 18.623WEB

Restaurētās balvas apmeklētājiem būs pieejamas apskatei 2018.gadā, kad tās izstādīs muzeja jaunajā ekspozīcijā „Latvijas Sporta muzeja Goda zāle. Zelts. Sudrabs. Bronza". Ekspozīciju atklās par godu Latvijas Valsts 100 dzimšanas dienai, un tā būs veltīta Latvijas izcilākajiem sportistiem un viņu sasniegumiem.

 

Foto:

Augšā: 25 km soļošanas sacensības 5. Latvijas Vispārējos sporta svētkos Latvijas Sporta biedrības laukumā, Rīgā, 1931.gada 3.septembrī. Priekšā – soļojuma uzvarētājs Jānis Daliņš, aiz viņa Adalberts Bubenko (2.vieta). Autors nezināms.

 1. II Rīgas Riteņbraucēju biedrības kādreizējo vadītāju V. Zamueļa, A. Berga un A. Strausmaņa dāvātā ceļojošā balva 3000 m soļošanā, kas iedibināta biedrības 30 gadu darbības svētkos, 1921.gada 11.septembrī. J. Daliņš ieguva balvu īpašumā 1929.gadā.

 2. Valmieras Sporta biedrības balva J. Daliņam par izcīnīto 2. vietu 10 000 m soļojumā  starptautiskās sacīkstēs vieglatlētikā un riteņbraukšanā, Valmiera, 1934.gada 3.jūnijs. Izgatavots: Lenk, Austria.

 3. Kauss (biķeris), J. Daliņa balva, 20.gs. 30.gadi. Izgatavots: Brødrene Lohne, Bergena, Norvēģija.