Muzeja jaunieguvums – Vernera Krisona apgleznotā šķīvja replika

Krisona skivis Majaslapa 16.06.2022

2022. gada maija mēnesī ar Latvijas Sporta muzeju sazinājās Dailes teātra aktieris Gints Andžāns nolūkā dāvināt kādu sev piederošo lietu muzeja kolekcijai. Šī vērtīgā dāvana izrādījās apgleznots porcelāna šķīvis- replika, kas tapis pēc oriģinālā šķīvja īpašnieka Anša Bazona pasūtījuma saistībā ar filmas “Sapņu komanda 1935.” uzņemšanu.

Oriģinālais šķīvis, kura zīmējums, domājams, tapis pēc Latvijas Basketbola savienības pasūtījuma[1], nonācis Bazonu ģimenes rīcībā pastarpināti no viņu radinieka Fridriha Vesmaņa (Latvijas Saeimas pirmā priekšsēdētāja, vēlāk – sūtņa Londonā (Apvienotajā Karalistē), Senāta (Augstākās Tiesas) locekļa, visbeidzot – politiski represētā (izsūtītā uz PSRS ziemeļu apgabaliem)). Fridrihs Vesmanis bijis krusttēvs šķīvja mākslinieka Vernera Krisona brālim Andrejam – Latvijas “sapņu komandas” basketbolā dalībniekam. Verners Krisons, mākslinieks un tolaik arhitektūras students, arī pats labprāt un ar labiem panākumiem piedalījies sporta sacensībās un reiz pat uzvarējis Latvijas maratonā (1930. gadā[2]). Par Vernera Krisona dzīves turpmākajām gaitām zināms, ka II Pasaules kara laikā 1944. viņš dienējis vācu armijā[3], bet pēc kara apcietināts un izsūtīts uz PSRS ziemeļu apgabaliem (Komi APSR)[4] un Latvijā vairs neatgriezās.

Šķīvja (replikas) autore ir māksliniece Iveta Aigare, un zīmējums tapis Rīgā, 2012. gadā. Replika darināta uz rūpnieciski izgatavotas porcelāna šķīvja pamatnes, kas pirkta atsevišķi. Stāsts par šķīvja oriģinālu ir publicēts grāmatā “Sapņu komanda 1935. Laika stāsti.”[5]

Krisona skivis Majaslapa 16.06.2022

Šķīvja kompozīciju veido pamata zīmējums šķīvja “spogulī” – tas ir – centrālajā daļā, padziļinājumā. Tajā attēloti divi basketbolisti, kuri cīnās par zelta krāsas bumbu zem groza. Fonā redzami Rīgas panorāmas torņi – Sv. Pētera baznīca un Rīgas Doms, kā arī Brīvības pieminekļa virsotne – Latvijas tēls ar trim savienotajām zvaigznēm, paceltām virs galvas. Šķīvja malas rotā to 8 dalībvalstu karogi, kuras piedalījās Eiropas II meistarsacīkstēs basketbolā 1937. gadā, Rīgā. Šīs valstis ir Ēģipte, Polija, Itālija, Latvija, Lietuva, Francija, Igaunija, Čehoslovākija.

Pēc filmas uzņemšanas šķīvja oriģināla īpašnieks Ansis Bazons kopā ar jaunāko meitu nolēma šķīvja repliku dāvināt Dailes teātra aktierim Gintam Andžānam, kurš filmā attēloja Andreju Krisonu. Pirmizrādes vakarā, 2012. gada 18. novembrī, A. Bazons sazvanīja G. Andžānu un pirmizrādi nesagaidot (tā bija iesākumā bija paredzēta pulksten 22, bet vēlāk tika pārcelta uz pusnakti), sarunāja satikties kādā kafejnīcā Rīgā, Stabu ielā, netālu no Dailes teātra. Kafejnīcā esot bijusi paliela draugu kopa, cilvēki 6-8, starp kuriem bijis arī G. Andžāns, kurš par Bazonu ģimenes dāvanu bijis neviltoti pārsteigts un aizkustināts. Tā šķīvis- replika nonāca G. Andžāna īpašumā, kurš pēc 10 gadu glabāšanas nolēma šķīvi atdāvināt Latvijas Sporta muzejam.

Latvijas Sporta muzejs pateicas Gintam Andžānam par dāsno dāvinājumu un Ansim Bazonam (biedrība “Vesmaņi”) par interesanto stāstu.

 


[1] Zveja, I., Grauba, A., Ēķis, A.. “Sapņu komanda 1935. Laika stāsti.”, Apgāds Zvaigzne ABC”, 2013; 71 lpp.

[2] Čika, V., Gubiņš, G. “Latvijas sporta vēsture 1918 -1944”, Amerikas Latviešu apvienības fiziskās audzināšanas un sporta birojs”, 1970; 284 lpp.

[3, 4, 5] Zveja, I., Grauba, A., Ēķis, A.. “Sapņu komanda 1935. Laika stāsti.”, Apgāds Zvaigzne ABC”, 2013; 71 lpp.

16.06.2022