Latvijas Sporta muzeja jaunieguvumi 2022. gadā

20 Pekina

Gada nogalē atskatoties uz paveikto, jāsecina, ka šis gads ir bijis muzejam jaunieguvumiem bagāts un daudzveidīgs. Šogad īpaši gribētos izcelt dažu privātpersonu dāvinājumus muzejam, kā arī iegādātos IIHF Pasaules čempionāta hokejā karogus (šis nozīmīgais sporta pasākums 2021. gadā norisinājās Rīgā). Muzeja kolekcijas vajadzībām tika iegādāti trīs Pasaules čempionāta hokejā karogi, kas tika izgatavoti 2021. gadā un rotāja Rīgas pilsētvidi čempionāta norises laikā. Uz karogiem attēlota spēļu atribūtika – talismans ezis Spaikijs un Starptautiskās hokeja federācijas (IIHF- International Ice Hockey Federation) simbolika.

7 Karogs

Apjomīgākais dāvinājums saņemts no kamaniņu braucēja Aigara Kriķa meitas Agneses. Pasaules čempiona kamaniņu sportā divniekos (1978. gadā) Aigara Kriķa priekšmetu dāvinājums raksturo kamaniņu sporta pirmssākumus Latvijā un pirmos latviešu sportistu panākumus pasaules mērogā šajā sporta veidā (A. Kriķis startēja pārī ar Daini Bremzi). Dāvinājums sastāv no sacensību starta numuriem, apbalvojuma medaļām un kausiem, piemiņas medaļām, dalībnieka nozīmēm, dokumentiem, fotogrāfijām un foto albumiem (kopā 565 priekšmeti).

1 Krikis

Aigara Kriķa Pasaules čempionātā un starptautiskās sacensībās izcīnītās balvas

2 Krikis

Pasaules un Eiropas meistarsacīkšu dalībnieka nozīmes kamaniņu sportā un Ziemas olimpisko spēļu nozīmes

Krika meita 1

Aigara Kriķa meita Agnese dāvinot muzejam tēva relikvijas

Kolekciju papildina arī priekšmeti no latviešiem pasaulē, piemēram, Valda Liepiņa dāvājusi Melburnas un Sidnejas olimpiādēm veltīto piemiņas lietu kolekciju no Austrālijas- 26 priekšmetus, kā arī grāmatas. Starp šiem priekšmetiem ir gan spēļu talismani, gan suvenīri – zīda lakatiņi, arī ieejas biļetes uz Melburnas olimpiādes spēļu atklāšanas un noslēguma ceremonijām 1956. gadā. Šī kolekcija lieliski atspoguļo lielos sporta pasaules notikumus no latviešu līdzjutēja skatu punkta.

3 Melburna

Melburnas Olimpiādes spēļu ieejas biļetes un suvenīraploksnes, 1956

5 Melburna

Melburnas Olimpiādes spēļu programmas, 1956

4 Melburna

1956. gada Melburnas Olimpiādes spēļu suvenīri - zīda lakatiņš un glāzes

6 talismani

XII Ziemas olimpisko spēļu (Insbruka, 1976) talismans “Schneemandl” jeb Sniegavīrs (Agneses Kriķes dāvinājums) un XXVII Olimpiādes spēļu (Sidneja, 2000) talismans Millija (Valdas Liepiņas dāvinājums)

Ar patiesu gandarījumu jāatzīst, ka muzeja kolekcijā nu iekļauti arī Rīgas Sporta pils foto albumi, viesu grāmata un sūdzību (arī pateicību) grāmata. Šie albumi aptver notikumus sava laika lielākās sporta būves Latvijā vēsturē. To vidū ir gan sporta dzīves norises Rīgā, gan agrāk plaši pazīstamā ledus baleta spilgtākie iestudējumi, kā arī citas sporta un saviesīgās dzīves norises.

9 Sporta pils

11 Sporta pils

Rīgas Sporta pils viesu grāmata

Muzeja kolekciju papildina arī basketbolistes Dzintras Grundmanes (bijušās Latvijas Sporta muzeja direktores, vēlāk- Latvijas Universitātes docentes) izglītības dokumenti un basketbola sacensību programmas. Šīs sporta programmas atspoguļo Latvijas augstākā līmeņa basketbola sacensības, dalību bulgāru laikraksta “Naroden Sport” Eiropas valstu kausa izcīņā, PSRS čempionātā, PSRS Tautu spartakiādē, kā arī starptautiskās sacensībās (PSRS – ASV).

14 Grundmane

 
II Vissavienības skolēnu zonālās spartakiādes programma, Viļņa, 1962
Rīgas 3. Bērnu sporta skolas uzšuve/emblēma, 20. gs. 50., 60. gadu mija
XXXIII PSRS meistarsacīkšu basketbolā sieviešu komandām programma, Maskava, 1966

13 Grundmane

 
IV PSRS Tautu spartakiādes basketbola sacensību programma, Maskava un Ļeņingrada, 1967
Eiropas kausa izcīņas basketbolā sieviešu komandām programmas, 1966, 1965

Tāpat atminamies Vernera Krisona apgleznotā šķīvja repliku, kuru muzejam dāvāja Dailes teātra aktieris Gints Andžāns, kā arī sporta darbinieka un žurnālista Mārtiņa Pagodkina plašo priekšmetu klāstu, no kuriem kā īpaši vērtīgi jāmin M. Pagodkina atmiņas par savu dzīvi un Latvijas Sporta muzeja pirmsākumiem, sarakste (vēstules) ar bij. Latvijas valsts vienības spēlētāju Leonīdu Vedēju, Latvijā organizēto starptautisko sacensību piemiņas medaļas un nozīmes u. c.

15 Skivis

Porcelāna šķīvis, veltīts 2. Eiropas meistarsacīkšu basketbolā (Rīga, 1937) tematikai. Šķīvja repliku darinājusi māksliniece Iveta Aigare, 2012. gadā, saistībā ar filmas “Sapņu komanda 1935.” uzņemšanu

16 Pagodkins

M. Pagodkina dāvinātās sacensību piemiņas medaļas un nozīmītes:
Eiropas čempionāts tenisā Jūrmalā, 1983
VIII Pasaules čempionāts volejbolā sievietēm. Ļeņingrada, Rīga, Minska, Volgograda, 1978
Baltijas kauss smagatlētikā, 20. gs. 70. gadi
38. Miera velobrauciens, Prāga – Maskava – Varšava – Berlīne, preses pārstāvja nozīme, 1985
Starptautisks volejbola turnīrs vīriešiem- Vladimira Savina memoriāls, preses pārstāvja nozīme, 1981

Turpinās arī iepriekšējos gados uzsāktā sadarbība ar Latvijas Olimpisko komiteju. Šīs sadarbības rezultātā tapusi izstāde “Pekina 2022” par Latvijas sportistu dalību šī gada nozīmīgākajā sporta notikumā. Izstādi papildina Latvijas izlases sporta un parādes tērpu paraugi, kas, pateicoties ilggadīgajai sadarbībai ar LOK, nonākuši muzejā.

19 Tokija

2020. gada Tokijas Olimpiādes spēļu tērpi

20 Pekina

2022. gada Pekinas Ziemas olimpisko spēļu tērpi

Latvijas Sporta muzeja kolektīvs sirsnīgi pateicas visiem dāvinātājiem!

30.12.2022.