Muzeja krājums

Latvijas Sporta muzejs ir lielākā sporta kultūrvēsturiskā mantojuma krātuve Latvijā. Muzeja krājums tiek veidots kā Latvijas sporta vēstures liecību krātuve, kas sabiedrībai sniedz visaptverošu priekšstatu par sporta nozīmi un attīstību, sekmējot kolekciju veidošanos, kas atspoguļo nozīmīgus sporta procesus un personu sasniegumus. Krājuma zelta fondu veido smagatlēta, sporta darbinieka, poligrāfiķa, fotogrāfa un sporta relikviju kolekcionāra un pētnieka Voldemāra Šmidberga (1893.-1975.) kolekcijas priekšmeti.

20. gs. 30. gados pazīstamais cirka mākslinieks un juvelieris Kārlis Vītoliņš (1872.-1953.) savas sporta gaitās izcīnītās balvas un riteņu kolekciju dāvāja V. Šmidbergam. Latvijas Republikas laikā un pēc Otrā pasaules kara V. Šmidberga personīgajā mājā Rīgā, Augļu ielā 11 bija skatāmi vairāki tūkstoši Latvijas sporta vēstures liecību. 20. gs. 70. gados savākto relikviju skaits sasniedza 10 000. Tā bija lielākā zināmā šāda veida kolekcija Latvijā.

DSC 0728

1974. gadā kolekcija ar testamentu tika novēlēta topošajam Sporta muzejam un 1990. gadā privātkolekciju iekļāva nodibinātajā Latvijas PSR Valsts Fiziskās kultūras un sporta komitejas Valsts Sporta muzejā. Muzejs turpina apzināt, krāt, dokumentēt un saglabāt Latvijas sporta vēstures materiālo un nemateriālo mantojumu, sadarbībā ar valstiskām un nevalstiskām sporta organizācijām un privātpersonām Latvijā un ārzemēs.

Muzeja krājumu raksturo unikālas sporta vēstures liecības – medaļas, nozīmes, apbalvojumi, dokumenti, iespieddarbi, fotogrāfijas, sporta rīki, inventārs, apģērbi, apavi u. c., vairāk kā 30 000 priekšmetu, kas aptver laika posmu no 19. gadsimta līdz mūsdienām. Krājuma ģeogrāfisko areālu veido Latvijas, Baltijas jūras reģiona, bijušās Padomju Savienības un starptautiskais konteksts. Priekšmeti atspoguļo organizētā sporta pirmsākumus Latvijā, sporta dzīvi Latvijas Republikā un Padomju Latvijā, Latvijas Olimpiskās kustības vēsturi, trimdas latviešu sporta vēsturi, sportistu sasniegumus, sporta veidu, sporta klubu, biedrību un organizāciju vēsturi.

Lielu daļu no Latvijas Sporta muzeja krājuma priekšmetiem, iespējams aplūkot Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogā (NMKK), kur tie ir sagrupēti 9 kolekcijās. Saite uz Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogu šeit...

Muzeja krājuma darba laiks — no otrdienas līdz piektdienai (10.00—17.00), iepriekš piesakoties, zvanot pa tālruni 67225127 vai rakstot uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. .