Marts, 2016 – Cīkstoņa Jāņa Leskinoviča zābaki

Saistībā ar Eiropas čempionātu grieķu-romiešu, brīvajā cīņā un brīvajā cīņā sievietēm, kas no 2016.gada 8.-13.martam notiks “Arēna Rīga”, par mēneša priekšmetu esam izvēlējušies brīvās cīņas atklājēja Latvijā – Jāņa Leskinoviča zābakus.


Jānis Leskinovičs (1892-1959) – četrkārtējs Eiropas meistars (1923, Ķelne, Prāga 1929, 1930 un Rīga, 1931), divkārtējs pasaules čempions profesionāļu vidū (Madride, 1923 un Riodežaneiro, 1924), H. Eberlesa kausa un Dortmunde kausa īpašnieks (1928), Ščecinas un Hamburgas turnīru uzvarētājs (1932). Cīnījās neizšķirti ar pasaules meistaru Ivanu Podubniju (Dortmunde, 1924).
Pēc Eiropas nāca Amerika, kas jau divdesmito gadu sākumā bija kļuvusi par profesionālo cīkstoņu Meku. J.Leskinovičs cīnījās Buenosairesā, Sanpaulu, Riodežaneiro un Ņujorkā. Amerikā tika iepazīta un izstudēta sarežģītā brīvā cīņa, kas bija populārāka par grieķu romiešu cīņu, jo klasiskās sengrieķu Ellādes vērtības aizstāja ar jauniem modernākiem cīņas paņēmieniem un spraigumu.

Jānis Leskinovičs ar šiem cīņas sporta apaviem pasaules arēnās izgāja 20.gadsimta divdesmito gadu sākumā.  To neparastā forma aizgūta no antīkās pasaules, no grieķu  romiešu kultūras, kad atlēti Olimpā cīnījās par godu augstajam dievam Zevam. Sacentās braukšanā ar kara ratiem, pankrationā (laušanās un dūru cīņa), pentatlonā (pieccīņā), jāšanā, skriešanā u.c. veidos.
Pirmajās antīkajās spēlēs atlēti cīnījās ar basām kājām, vēlāk ar apaviem, kuru formu aizguva no senās Romas armijas karavīriem - Romas leģionāriem.  


Eiropas čempionāta laikā  būs iespējams aplūkot Latvijas Sporta muzeja ceļojošās izstādes, kas veltītas Latvijas cīņas sportam.

 Picture 008 crop