Novembris, 2017 - PSRS Olimpiskās izlases dalībnieka sporta virsjaka, 1984

Novembra mēneša priekšmets – PSRS Olimpiskās izlases komandas dalībnieka sporta virsjaka XIV Ziemas Olimpiskajām spēlēm Sarajevā (Dienvidslāvija), 1984. Tā piederējusi Latvijas PSR Ministru Padomes Fiziskās kultūras un sporta komitejas priekšsēdētājam Daumantam Znatnajam, kurš 1984.gadā Sarajevā vadīja PSRS kamaniņu un bobsleja delegāciju.

scan0014Jaka ražota Maskavā, uzņēmumā Дом моделей Спортивной одежды. Tā ir koši sarkanā krāsā ar zilas un baltas krāsas auduma ielaidumiem plecu daļā. Klasiska modeļa ziemas jaka – biezi polsterēta, ar augstu apkakli, aiztaisāma ar rāvējslēdzēju un metāla kņopēm; priekšpusē sānos, kā arī oderes daļā lielas dziļas kabatas. Ražotāja preču zīme piešūta iekšpusē kakla daļā, bet piederību PSRS delegācijai apliecina PSRS ģerbonītis, kas piešūts jakas priekšpusē krūšu daļā.

Sarajeva viesmīlīgi uzņēma 1274 olimpiešus, tai skaitā 11 latviešus. Pēc četru gadu intensīva darba notika mūsu bobslejistu pirmā debija olimpiādē. PSRS Olimpiskajā delegācijā septiņi no astoņiem bobslejistiem pārstāvēja Latviju – Aivars Šnepsts, Ivars Bērzups, Māris Poikāns, Zintis Ekmanis, Jānis Ķipurs, Rihards Kotāns, Jānis Skrastiņš. Mūsējie ieviesa ne tikai jaunu treniņu metodiku, bet arī jaunu kamanu konstrukciju. Pirmais starts atnesa augļus – Sarajevā bronzas medaļu izcīnīja Zinta Ekmaņa divnieka ekipāža, tūlīt aiz viņiem ierindojās Jānis Ķipurs un Aivars Šnepsts (4.vieta). Nedaudz līdz godalgām pietrūka mūsu kamaniņu braucējām Verai Zozuļai (5.vieta) un Ingrīdai Amantovai (4.vieta).

20.gs. 80.gados Daumants Znatnajs bija Latvijas PSR Fiziskās kultūras un sporta komitejas vadītājs, pārraudzīja bobsleja attīstību Latvijā, veicināja Siguldas trases celtniecību, izcīnīdams atbalstu gan Latvijas, gan Vissavienības varas iestādēs. Viņš bija PSRS kamaniņu un bobsleja delegācijas vadītājs arī nākamajās Ziemas Olimpiskajās spēlēs, kas risinājās Kalgari (Kanāda), 1988.gadā.

20171031 104527 mazs