Aprīlis, 2018 - Goda raksts Edvīnam Bietagam par XI Olimpiādes spēlēs izcīnīto 2. vietu

Aprīlis – Goda raksts Edvīnam Bietagam par XI Olimpiādes spēlēs izcīnīto 2. vietu grieķu romiešu cīņā pussmagā svarā Berlīnē (Vācija), 1936. 

EB

Goda raksts (Ehrenurkunde) vācu valodā, tā dizaina autors ir Ernst Böhm, Berlīne. Iespiests: Erasmusdruck G.M.B.H., Berlīnē. To parakstījuši spēļu organizācijas komitejas prezidents Teodors Levalds un Starptautiskās Olimpiskās komitejas prezidents Anrī de Bajē-Latūrs.

20180409 114947  20180409 114951

Šo goda rakstu, kā arī citus E. Bietaga ģimenes arhīva dokumentus Latvijas Sporta muzejam dāvinājusi izcilā sportista meita Edīte Gaile. 2017. gada nogalē goda raksts tika arī restaurēts, restaurācijas darbus veicot SIA “Sēpija” sertificētai papīra, ādas un pergamenta restauratorei – meistarei Ārijai Ubarstei.

Edvīns Bietags (1908-1983). Dzimis Rūjienā. Skolas laikā nodarbojies ar futbolu un vieglatlētiku. Ap 1923. gadu Rūjienā ierodas grieķu romiešu cīņas lielmeistars, 1921. gada Pasaules vicečempions Rūdolfs Ronis, nodibinot sporta biedrības „Krauze” Rūjienas nodaļu un uzsākot enerģisku darbību vietējā sporta dzīvē. Ar lielu dedzību Edvīns Bietags uzsāk treniņus grieķu romiešu cīņā R. Roņa vadībā.

Pirmās sacīkstes notiek 1924. gadā, E. Bietags startē vidējā svarā un iegūst 2. vietu. 1925. gadā E. Bietags jau kļūst par Ziemeļ-Latvijas meistaru. Tomēr starts Latvijas meistarsacīkstēs atnes vilšanos par zaudētām cīņām un sportists atgriežas Rūjienā, lai trenētos vēl cītīgāk. 1929. gadā viņš tiek iesaukts kara dienestā un gandrīz uz 3 gadiem pazūd no sporta dzīves. Pēc dienesta beigām atsāk treniņus un iestājas I Rīgas Atlētu klubā, tad pāriet uz Latvijas Boksa klubu, līdz piedalās sporta biedrības „Krauze” atjaunošanā. 1934. gadā ar biedrības „Krauze” atbalstu E. Bietags dodas uz Romu, kur Eiropas meistarsacīkstēs grieķu romiešu cīņā izcīna savu pirmo lielo panākumu, kļūstot par Eiropas čempionu pussmagajā svarā.

1936. gadā beidzot varēja īstenoties Edvīna Bietaga sapnis par dalību Olimpiskajās spēlēs. Viņš bija viens no 24 sportistiem Latvijas Olimpiskajā komandā, kas piedalījās 5 sporta veidos – grieķu romiešu cīņā, basketbolā, riteņbraukšanā, šaušanā un vieglatlētikā. Latvijas sportisti šajās spēlēs izcīnīja 2 medaļas: Adalberts Bubenko 50 km soļošanas sacensībās izcīnīja bronzu un Edvīns Bietags sudraba medaļu grieķu romiešu cīņā pussmagajā svarā.

Sacensību pirmajās četrās cīņās E. Bietags izcīnīja uzvaras pār vācieti Verneru Zēlenbinderu, igauni Augustu Neo, ungāru Ģulu Bobisu un turku Mustafu Avcioglu. Fināla cīņā par Olimpisko zelta medaļu viņa pretinieks bija zviedrs Aksels Kadjērs, kuru E. Bietags bija uzvarējis Eiropas čempionātā Romā, 1934. gadā. Berlīnē tiesneši lēma par labu zviedram, kad pēc 15 minūšu cīņas neviens no cīkstoņiem nebija guvis acīmredzamu pārsvaru, un Edvīns Bietags kļuva par Olimpiskās sudraba medaļas laureātu.

360TV raidījums - "Zelts. Sudrabs. Bronza. Latvijas olimpieši”. Edvīna Bietaga stāsts par ceļu uz uzvaru. Skatīt šeit https://www.youtube.com/watch?v=pbeC44u2_D0