Viens no vērtīgākajiem Latvijas Sporta muzeja ieguvumiem ir pirmās Latvijas Republikas izcilākā ledus hokejista Leonīda Vedēja (1908 - 1995) marmorā veidotais krūšutēls. Tā ir Leonīda Vedēja meitas Janas Āboliņas dāvana Sporta muzejam un Latvijas sporta sabiedrībai. 2019. gada 25. jūnijā dāvana ieguva jaunu mājvietu – mūsu muzeju.
Daugavpilī dzimušais hokeja pionieris Leonīds Vedējs savulaik bijis nepārspēts valsts vienības dalībnieks. Tās sastāvā piedalījies četros Pasaules čempionātos (1933, 1935, 1938, 1939) un 1936. gada Ziemas Olimpiskajās spēlēs Garmišā-Partenkirhenē, būdams arī Latvijas karognesējs atklāšanas parādē, kā arī aizvadīja 34 spēles valsts vienības tērpā, bet kopumā viņa starptautisko spēļu pieredze sasniedza 80 spēļu. Jāatzīmē gan, ka hokejs nav vienīgā Leonīda Vedēja komandas spēle: savas sporta gaitas viņš sāka kā futbolists, bet vēlāk pievērsās bendijam, līdz beidzot pievērsās savai mūža spēlei – hokejam.
Krūšu tēls šobrīd ir apskatāms Latvijas Sporta muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā, darināts no gaiši pelēkbalta marmora, reālistiskā manierē. Tā autors ir pazīstams latviešu trimdas mākslas amatnieks, tēlnieks Miķelis Geistauts. Darbs tapis 20. gs. 40. gadu otrajā pusē, bet 1954. gadā mākslinieks to uzdāvinājis Leonīdam Vedējam.
Miķelis Geistauts dzimis Kurzemē, Rucavā, 1910. gadā, vecsaimnieka ģimenē kā jaunākais no pieciem bērniem, studējis dabas zinības, vēlāk arī tēlniecību trīs gadus Latvijas Mākslas akadēmijā pie tēlnieka Burkharda Dzeņa, taču šo mācību procesu pārtrauca II pasaules karš. II Pasaules kara izskaņā abi, gan šī portreta autors, gan modelis devās trimdā un apmetās ASV. Amerikas Savienotajās Valstīs Leonīds Vedējs apmetās Grandrepidsā (Mičiganas štats), kur viņam bija paveicās atrast darbu savā specialitātē, viņš bija mikrobiologs. Savukārt, Miķelis Geistauts strādāja dažādus mazkvalificētus darbus, kā arī pelnījās, veidodams dažādus tēlus nacionālā romantisma manierē – tautumeitas, koka šķīvjus ar inkrustācijām un citus mākslas priekšmetus. Šie viņa darbi guva plašu atzinību trimdas latviešu sabiedrībā un rotāja daudzas Amerikas latviešu mājas.
Šajā krūšu tēlā tēlniekam ir izdevies apkopot labāko no studiju gados iegūtajām zināšanām: skulptūra ir reālistiska, proporcionāli veidota un izteiksmīga. Atpazīstami L. Vedēja smalkie sejas vaibsti un raksturīgie lokainie mati. Gandrīz pusmetru augstajā krūšu tēlā Leonīds Vedējs atveidots spēka gados, pretskatā un atgādina Romas Impērijas laika patriciešu portretu. Pamatnes priekšpusi rotā uzraksts „RECORD INTERNACIONALAIS / LEDUS HOKEISTS / L. Vedejs.”, bet sānu daļā redzams mākslinieka paraksts „MIKELIS / GEISTAUTS / -1954-”.
Atsevišķs stāsts saistās ar Leonīda Vedēja krūšu tēla nogādāšanu Latvijā: pēc sportista sievas Augustes Edes Vanags (Vedējas) nāves krūšu tēlu Leonīda Vedēja meita Jana Āboliņa pārveda uz savām mājām Dīrbornā Mičigānā. Vēlāk to iepakoja sūtīšanai uz Latviju un nogādāja „Latvian American Shipping Line” Nūdžersijā. Tā kā skulptūra ir izgatavota no masīva, monolīta marmora, tad jūras ceļš tika izvēlēts kā optimālākais tēla nogādāšanai dzimtenē. Arī sūtīšanas process nepagāja bez starpgadījumiem: firma nozaudēja pavaddokumentus un tos nācās noformēt no jauna, arī muitas procedūras izrādījās gana piņķerīgas, tomēr viss beidzās laimīgi un tēls nonāca Latvijas Sporta muzejā.