Jūlijs, 2020 - Maskavas Olimpiādes spēļu talismans - lācītis "Miša"

Misha Medium

Šomēnes aprit 40 gadi kopš XXII Olimpiādes spēlēm, kas norisinājās 1980. gadā Maskavā. Par godu šim notikumam daudzviet Padomju Savienībā, tajā skaitā arī Latvijas PSR, tika izgatavoti daudz dažādi suvenīri- sākot no metāla naudas (rubļiem), pastmarkām un beidzot ar zupas karotēm. Uz visdažādākajiem suvenīriem izmantota gan oficiālā spēļu emblēma, gan spēļu talismana lācēna Mišas, pilnā vārdā- Mihaila Potapiča Toptigina, atveids. Latvijas Sporta muzeja krājumā glabājas vairāki šo spēļu suvenīri, tajā skaitā jaunieguvums- divas lācēna Mišas keramikas figūras.

Piemīlīgā lācēna dizaina autors ir krievu mākslinieks, grāmatu ilustrators Viktors Čižikovs, bet keramikas figūras izgatavotas Jelgavā, uzņēmumā „Latvijas Keramika”. Figūras muzejam uzdāvināja Vija Ozoliņa. Dāvinātāja atceras, ka figūras pirktas Jelgavā 1980. gadā un līdz šim brīdim kalpojušas kā interjera dekors viņas mājās. Suvenīri iegādāti personīgai piemiņai sakarā ar meitas piedzimšanu olimpiādes spēļu gadā.

Misha Medium

Lācēni, lai arī fabrikas ražojums un tipveida produkcija, katrs ir atšķirīgs. Kopīgās īpašības ir šādas: brūnas krāsas keramikas figūra, attēlo smaidošu rotaļu lācēnu, kas stāv uz pakaļkājām. Lācēnam ir liela galva ar divām pusapaļām ausīm, viduklī apjozts ar jostu, kuru rotā pieci olimpiskie apļi. Acis un purngals iezīmēts ar melnu krāsu. Atšķirīgais abām figūrām ir virsmas apstrādē: vienas figūras virsma pārklāta ar keramikas glazūru- priekšpuse gaišā, bēšā krāsā, sānos un mugurpusē tumšākā, rudi brūnā krāsā. Keramikas virsma pārsvarā gluda ar dažām rievām uz ausīm, vaigiem un rokām. Arī otras figūras virsma arī pārklāta ar keramikas glazūru- priekšpuse gaišā, bēšā krāsā, sāni un mugurpuse tumšāka, brūnā krāsā. Keramikas virsma apstrādāta, padarot to rievotu, lai imitētu apmatojumu. Abas figūras veidota dobas (ar tukšu vidu).

15.07.2020.