Šajās dienās aprit gadskārta 1936. gada Berlīnes Olimpiādes spēlēm. Šīs spēles palikušas vēsturē kā pēdējās un lielākās spēles pirms Otrā pasaules kara. Latviju Berlīnes Olimpiādes spēlēs pārstāvēja 24 sportisti, no tiem 2 sportisti izcīnīja medaļas: Edvīns Bietags sudrabu grieķu romiešu cīņā, bet Adalberts Bubenko bronzu soļošanā. Edvīna Bietaga izcīnītā medaļa un olimpiskais diploms patlaban ir apskatāms Latvijas Sporta muzeja ekspozīcijā „Latvijas olimpiešu Goda zāle. ZELTS. SUDRABS. BRONZA.” Jāatzīmē, ka ne tikai Latvijas sportisti, kuri piedalījās sacensībās, apmeklēja šīs spēles un Vācijas galvaspilsētu, lielo sporta svētku noskaņā. Tā, kāds ceļotājs Jūliuss Ansbergs no šīm olimpiādes spēlēm atveda suvenīru- mākslīgā zīda lakatiņu, kas rotāts ar olimpisko simboliku un uzdāvināja to Mirdzai Pilkauskaitei.
Šo lakatiņu Latvijas Sporta muzejam nule kā uzdāvināja Līga Rumba. Pie viņas šis lakatiņš nonācis pirms aptuveni pieciem gadiem, kad to viņai nodeva dzimtas sievietes- tēva Viestura Miķīša māsas Māra Zeitmane un Inese Miķīte, kuras to savukārt ieguvušas no savas mammas Mirdzas Pilkauskaites.
Lakatiņš ir dzeltenīgi baltā krāsā ar tumši ziliem kvadrātiņiem stūros un tumši zilām joslām apmalē. Iekšmalā visos četros stūros pieckrāsu olimpiskie apļi uz dzeltenīgi balta fona. Ārmalās (pa perimetru) uz tumši zila fona izkārtoti 48 Olimpiādes spēļu dalībvalstu karogi (katrā lakatiņa malā pa 12 dažādiem karogiem). Karogi iespiesti neprecīzi: daudzviet starp krāsainām svītrām u.c. simboliem, kas attēloti karogos, ir balti krāsas laukumi, krāsu proporcijas karogos aptuvenas. Sevišķi interesanti varētu būt acīgākajiem skatītājiem- tiem, kas šajā lakatiņā mēģinās atrast Latvijas karogu, jo lakatiņā attēlots tikai viens horizontāli sarkanbaltsarkans karogs – tātad tas ir vai nu Austrijas karogs vai Latvijas karogs nepareizās proporcijās. Var arī gadīties, ka tā ir nevis mākslinieka neuzmanība, bet apzināts solis, jo olimpiādes spēlēs piedalījās nevis 48, bet gan 49 valstis. Tā, kā lakatiņam ir 4 malas, tad nācās vienu „vienādo” karogu atmest.
Interesanti būs arī citiem karogu pazinējiem, sameklēt, piemēram, Kanādas karogu, kas tolaik nebūt nebija šobrīd tik plaši pazīstamais sarkani baltais karogs ar kļavas lapu. Īsumā- paskatoties uz šo šķietami necilo lakatiņu, mēs varam kaut uz brīdi aizdomāties, cik ļoti pasaule ir mainījusies, un cik nemainīgas ir palikušas olimpiskās vērtības. Citius. Altius. Fortius.
07.08.2020.