Alfons Elmars Bērziņs ir dzimis rīdzinieks. Pasaulē viņš nācis 1916. gada 7. novembrī (pēc vecā stila- 25. oktobrī). Viņa vecāki bija vienkāršu ļaužu, tēvs – drēbnieks. Bērnību pavadījis Artilērijas ielā blakus slavenajai V. Ķuzes saldumu fabrikai, bet vasarās palīdzējis lauku darbos radu saimniecībā Doles salā, kur arī piedzima viņa sapnis par sportu. Pirmās slidas, tā saucamās „sņegurkas”, Alfonam Bērziņam nopirka māte, puisēnam tad bija tikai seši gadi. Ir zināms, ka ātrslidošanas sacensībās Rīgas 2. ģimnāzijas skolnieks Alfons pirmo reizi piedalījās 1931. gadā, taču bez vērā ņemamiem panākumiem. Pirmā uzvara pūliņiem sekoja tikai 1933./1934. gada ziemā, kad tika izcīnīta 2. vieta Latvijas meistarsacīkstēs.
1935. gadā Latvijā viesojās pieckārtējais olimpiskais čempions Klāss Turnbergs, tolaik (42 gadu vecumā) vēl pasaules rekordists 1000 metru slidojumā. Notika sacīkstes Rīgā, un Alfons Bērziņš – ģimnāzists, piekāpās pasaules meistaram 500 metru distancē, taču uzvarēja 3000 metru slidojumā, nodemonstrējot pārsteidzošu ātrumu un izturību, un uzstādot Latvijas rekordu (5:20,0), kur Turnbergs zaudēja (5:22,0). Tā A. Bērziņš ieguva Latvijas meistara godu, ko neatdeva līdz 1941. gadam.
1936. gadā A. Bērziņš pārstāvēja Latviju Ziemas olimpiskajās spēlēs Garmišā-Partenkirhenē, sasniedzot dalīto 14./15. vietu (500 metru distancē) un 18. vietu (1500 metru distancē un 5000 metru distancē) kā arī 19. vietu (10 000 metru distancē). Lai arī 5000 metru slidojumā tika uzstādīts jauns Latvijas rekords, prieks par panākumiem izpalika. 1937. gada sezona izvērtās samērā klusa – sportists dziedēja traumas, iestājās Latvijas Universitātes Mehānikas fakultātē un pavadīja laiku smagi strādājot (kā melderzellis trenera brāļa dzirnavās), kā arī ilgas stundas pavadot treniņos. Ieguldītais darbs atmaksājās jau nākamajā sezonā: Davosā (Šveicē) trešais labākais rezultāts 1500 metru distancē un ceturtā vieta daudzcīņas summā.
Absolūtā Eiropas meistara titula ieguvējs ātrslidošanā Alfons Bērziņš, Rīga, 1939. gada 5. novembris. Autors nezināms
Alfons Bērziņš cīņā par uzvaru 41. Eiropas meistarsacīkstēs ātrslidošanā, Armijas Sporta kluba laukumā Rīgā, 1939. gada 4., 5. februāris. Autors nezināms
1939. gadā Eiropas meistarsacīkstes notika Rīgā. Tajās piedalījās 26 ātrslidotāji no 8 valstīm. Ap sacensībām virmoja liela ažiotāža: divās dienās sacensības apmeklēja ap 25 000 skatītāju. Latviju pārstāvēja seši ātrslidotāji, no kuriem galvenais favorīts bija A. Bērziņš. Un pamatoti, jo 500 metru distancē – 2. labākais rezultāts, 1500 metru distancē – 3. labākais rezultāts, bet abās garākajās distancēs – 3000 metru un 5000 metru – uzvarētājs. Panākumi būtu turpinājušies, ja vien sporta dzīvei treknu krustu nepārvilktu 2. Pasaules karš, kam sekoja mobilizācija latviešu leģionā un pēckara šausmas – 10 gadu ieslodzījums gulaga nometnēs. Taču A. Bērziņš izdzīvoja un atgriezās dzimtenē, un īsu brīdi strādāja par slidošanas treneri, sagatavojot tādas padomju laika zvaigznes kā Lāsmu Kaunisti un Āriju Gulīti, līdz viņam to liedza padomju vara.
Latvijas Sporta muzeja ekspozīcijā patlaban ir apskatāmas Alfona Bērziņa ātrslidošanas slidas. Tas ir 20. gs. 30. gadu norvēģu slidu modelis „Oscar Mathisen Model. Oslo.” Oskars Matisens bija pieckārtīgs pasaules čempions ātrslidošanā. Šīs slidas izceļas ar eleganci un salīdzinoši labu saglabātību, var redzēt, ka tās ir rūpīgi koptas. Slidu koptēls ir lakonisks, firmas zīme uz priekšējā slidu stiprinājuma iespiesta rūpīgi, burti veidoti gotiski izvīti. Ir zināms, ka 1940. gadā Rīgas pašvaldības vadītājs (ko tolaik sauca par lielvecāko) R. Liepiņš uzdāvinājis 32 pārus šādus slidu modeļus un ar tiem trenējās slidošanā ap 120 jaunie Rīgas censoņi- ātrslidotāji.
A. Bērziņa slidu pāris atšķirās ar to, ka uz slidu asmeņa aizsarga ir iegravēti viņa iniciāļi un divi slīpi krusti, kas atgādina burtus X. Domājams, ka šīs slidas ir tieši tas slidu pāris, ar kuru Alfons Bērziņš startēja un guva panākumus kā Eiropas meistars, kaut arī aculiecinieki stāsta, ka meistaram aizsaulē aizejot, viens slidu pāris viņam dots līdzi.
07.11.2020.