Decembris, 2020 - Olimpiskā lāpneša tērps

LSM 23.501 1-2 1 Mediummmm

Viena no skaistākajām olimpiskajām tradīcijām ir olimpiskās uguns aizdegšana Olimpijā (Grieķijā), Hēras tempļa drupās. Uguns tiek iegūta no saules stara, koncentrējot to ar lēcas palīdzību vienā punktā. Pēc tam olimpiskā uguns ceļo uz kārtējo spēļu norises vietu. Tradīcijas ideju izstrādāja Pjērs de Kubertēns 1912. gadā, bet tā tika iedzīvināta 1928. gadā Amsterdamā pirms IX Olimpiādes spēlēm. Par tradīciju kļuvusi olimpiskās uguns stafete – olimpiskās lāpas uguni viens otram nodod iepriekš izraudzīti skrējēji, starp kuriem parasti ir jaunieši, sportisti, sabiedriski darbinieki un Olimpisko spēļu finansiālie atbalstītāji. Arī nedaudzi Latvijas pārstāvji ir piedalījušies vairākos olimpiskās uguns ceļojumos, to skaitā – Latvijas Olimpiskās komitejas goda prezidents Vilnis Baltiņš.

LSM 23.501 1-2 11 LargeEEEEE

Viņš piedalījās olimpiskās uguns stafetē Itālijā, pirms Turīnas Ziemas olimpiskajām spēlēm. Olimpiskā uguns savu ceļu pirms XX Ziemas Olimpiskajām spēlēm Turīnā, Itālijas zemē, uzsāka 2005. gada 7. decembrī. Uguns tika nogādāta Itālijas prezidenta, tolaik Karlo Čampi, pilī, kur prezidents to svinīgi aizdedza Atēnu Olimpiādes zelta medaļas ieguvēja maratonā Stefano Baldini lāpā. Kopējais lāpas ceļš cauri Itālijai bija 11300 kilometru garš un lāpu nesa 10 000 lāpnešu no 45 valstīm. Tajā skaitā arī 3 Latvijas pārstāvji.

Kā Vilnis Baltiņš vēlāk stāstīja latviešu žurnālistiem, viņš Itālijā startēja ar 31. kārtas numuru un lāpneša ceļš viņu veda gar Vatikānu Romā, skrējiens notika 2005. gada 8. decembrī. Stundu pirms skrējiena V. Baltiņam izsniedza skrējienam speciāli šūtu firmas „Asics” apģērbu un lāpu. Pēc skrējiena visi šie atribūti tika atvesti uz Rīgu, kur glabāti Latvijas Olimpiskās komitejas arhīvā, līdz nodoti Latvijas Sporta muzejam, kur arī glabājas patlaban.

  LSM 23.501 1-2 5 Largeee  LSM 23.501 1-2 8 Mediummmmm

LSM 23.501 1-2 9 Largeeee 

Tērps sastāv no speciāli pasākumam izstrādāta dizaina jakas un biksēm. Tas ir izgatavots no balta un apdrukāta auduma dzelteni oranžos toņos. Jakai priekšpusē stāvu labajā pusē šķērso uzraksts no apakšas uz augšu „Torino 2006” sudrabaini zili pelēkā krāsā. Kreisajā pusē uz krūtīm uzšuve ar austu emblēmu zili melni, dzelteni oranžos toņos. Tajā attēlots skrējējs ar lāpu un uzraksts itāļu valodā „Viaggio della Fiamma Olimpica” un apakšā „torino 2006”, attēloti pieckrāsu olimpiskie apļi. Tērpa bikses ir lakoniska piegriezuma, baltā krāsā ar uzšuvi, kas ir tāda pati kā jakai. Jāatzīmē, ka tērps ir radīts Itālijas klimatiskajiem apstākļiem un tam nav īpaša siltinājuma, kāds būtu nepieciešams sportistiem, startējot stafetē ziemas sezonā mūsu platuma grādos.

LSM 23.501 1-2 1 Medium

08.12.2020.