Februāris, 2021 - Lillehammeres Ziemas olimpisko spēļu džemperis

1 Medium

Lillehammere ir mazpilsēta Norvēģijā, kuras vārds izskanēja jo plaši pasaulē pirms 27 gadiem, kad tās apkārtnē norisinājās lielākais ziemas sporta notikums uz planētas- Ziemas Olimpiskās spēles. Šīs bija pirmās spēles, kas norisinājās „īsajā”- 1994. gadā, pārtraucot olimpiskās kvadrinnāles ciklu jau pēc diviem gadiem un iedibinot jaunu tradīciju. Atjaunotās Latvijas valsts komandai tas bija liels notikums, ne gluži vairs pirmās spēles, kurām nācās sagatavoties četru mēnešu laikā, tomēr lielākais sporta notikums ziemas sporta veidiem.

Olimpiskajām spēlēm tika sapulcināti labākie Latvijas sportisti un komanda, kurai palīgā devās arī latviešu sporta ārsts no ASV- Kārlis Ullis. Pateicoties K. Uļļa dāsnumam un rūpībai, Latvijas Sporta muzeja krājums pagājušogad tika papildināts ar unikāliem olimpiskās komandas tērpiem, foto un video materiāliem, kas vēl neredzētā veidā atspoguļo olimpisko spēļu norisi no Latvijas komandas dalībnieka skatu punkta.

Starp šiem materiāliem, ko K. Ullis dāvināja Latvijas Sporta muzejam, atrodas arī rakstu joslās adīts, raibs vilnas džemperis. Tolaik šādi džemperi tika izsniegti ikvienam Latvijas olimpiskās komandas dalībniekiem. K. Ullis tālajā Amerikā to saglabājis teju nevainojamā kārtībā un 2020. gadā dāvinājis muzejam.

1 Medium  2 Medium

3 Medium  4 Medium

Pasaulē šāda tipa džemperus pazīst kā „Norvēģu adījumus”, tomēr šo apģērbu gribētos dēvēt par īsteni latvisku, pārdomātās kompozīcijas un izsmalcinātā kolorīta dēļ. Adījuma rakstos dominē krusta motīvi un zig-zag līnijas, kas savstarpēji sasaista rakstus vienotā veselumā. Fonam izvēlēta melnas krāsas pamatne, bet rakstiem- dažādu toņu zaļa, brūna, zila, violeta, sarkana un dzeltena krāsa. Adījuma apakšdaļā adījumu klāj melanžētas dzijas pelēki-dzelteni punktiņi. Kakla izgriezums, apakšmala un manšetes džemperim ir apdarinātas vienlaidus melnā krāsā, piešķirot adījumam eleganci. Līdzīgā stilā un rakstos bijuši darināti arī vilnas bezroči, no kuriem (arī no K. Uļļa kolekcijas) viens eksemplārs ir labi saglabāts un nu atrodas Latvijas Sporta muzeja krājumā.

Lillehammeres OS 1994 - K. Ulla diapozitivi 51 Medium

Latvijas olimpiskās komandas ārsts Kārlis Ullis (no kreisās) kopā ar kamaniņu braucēju Annu Orlovu un Latvijas delegācijas vadītāja vietnieku Einaru Fogeli XVII Ziemas olimpisko spēļu laikā Lillehammerē, 1994. Autors nezināms.

 

05.02.2021.