Marts, 2021 - Tenisa bumbiņas

LSM 24.241 - ar 6 bumbām 1 Large

Tenisa bumbiņas… tik vienkāršs un visiem zināms atribūts, bez kura aizraujošā tenisa spēle nebūtu iedomājama. Skatītājiem, kuri pieraduši sacensības vērot krāsu televīzijas pārraidēs, šķiet pašsaprotami, ka bumbiņas ir koši dzeltenā krāsā, bet ne vienmēr un visur tas tā ir bijis. Patiesībā, līdz pat 1972. gadam tenisa bumbiņas bija lakoniski vienkrāsainas- vai nu baltā (bēšā) vai melnā krāsā un, šķiet, pašā zināmākajā no lielajiem tenisa turnīriem, Vimbldonas tenisa čempionātā, bumbiņas bija baltas līdz pat 1986. gadam.

Tenisa bumbas LSM 24.241

Latvijas Sporta muzeja kolekcijā ir dažādas tenisa bumbiņas. Par šī mēneša priekšmetu esam izvēlējušies 1987. gada septembra mēnesī ražotu sešu tenisa bumbiņu komplektu papes kastītē, kas izgatavots Padomju Savienībā, Sanktpēterburgas (tolaik- Ļeņingradas) gumijas izstrādājumu fabrikā „Krasnij Treugoļņik”. Kastītē ir divu dažādu veidu tenisa bumbiņas: pelēcīgi baltā krāsā ar gaišu, gumijotu šuvi un uzrakstu: „ЛЕНИНГРАД” zilā krāsā un dzeltenīgi bēšas bumbiņas ar tumšu šuvi un uzrakstu melnā krāsā. Pirms uzraksta, kā viena, tā otra veida bumbiņām, uzzīmēta piecstaru zvaigzne. Bumbiņas pārklātas ar sintētisku filca kārtu. Šīs bumbiņas muzejam dāvinājusi Latvijas Olimpiskā komiteja, un tās ir lieliski saglabājušās: nav izmantotas spēlē un ir tikpat nevainojamā stāvoklī kā jaunas.

LSM 24.241 1-3 ar kasti Large

Uz papes kastītes etiķetes norādīts, ka viena bumbiņa savulaik maksājusi 60 kapeikas, atbilst valsts standartam ГОСТ 18612-73 un ka bumbas svars ir robežās no 56,7 līdz 57,5 gramiem un tas, ka šīs ir 1. tipa tenisa bumbiņas. Bumbu izmērs- 68 milimetri diametrā. Kastītes noformējumam izmantots stilizēts tenisa bumbiņu zīmējums zilā, baltā un sarkanā krāsā.

LSM 24.241 - ar 6 bumbām 1 Large

LSM 24.241 - kaste 3 Large