Jūlijs, 2021 - Cepumu kārba ar olimpiādes spēļu plakātu reprodukcijām

Cepumu karba 1 Large

Šī gada 23. jūlijā sāksies Olimpiādes spēles Tokijā, Japānā. Šīs solās būt neparastas olimpiādes spēles globālās pandēmijas zīmē. Šī iemesla dēļ mēs, Latvijas Sporta muzejā, par šī mēneša priekšmetu esam izvēlējušies  gluži parastu un ikdienišķu lietu – cepumu kārbu, kas atgādina visas „mierlaiku” pagātnes olimpiādes.

Cepumu kārba ir daļa no 2012. gada Londonas Olimpiādes spēļu oficiālo suvenīru kolekcijas. Uz pamatnes tai ir uzlīmes, kas apliecina šī priekšmeta autentiskumu un piederību oficiālo olimpiādes suvenīru saimei, tās vāku rotā Olimpiskā muzeja Lozannā emblēma. Šo kārbu specializētajā olimpiādes suvenīru veikaliņā iegādājās toreizējā Latvijas Olimpiskās komitejas arhīva vadītāja Aija Erta ar nolūku to demonstrēt interesentiem kā priekšmetu, kas saistīts ar olimpisko spēļu vēstures atspoguļojumu.

Cepumu karba 8 Large

Kārba ir rotāta ar Olimpiādes spēļu oficiālo plakātu reprodukcijām no Olimpiskā muzeja Lozannā kolekcijas. Tur ir 27 dažādas stilistikas plakāti no Atēnām 1896. gadā līdz Pekinai 2008. gadā. Tie raksturo laikmetu un vietas, kur šīs olimpiādes notikušas: ir gan „Mūžīgā pilsēta Roma”, ko simbolizē vilku māte ar saviem audžubērniem, vēlākajiem pilsētas dibinātājiem Remu un Romulu, gan Uzlecošās saules zemes citadele Tokija ar savu sarkanās saules simbolu, gan arī „mūžīgo svētku pilsēta” Parīze, kas nu jau gatavojas 2024. gada Olimpiādes spēlēm – savai trešajai atnākšanai olimpiādes mājvietas statusā.

Vairākos no plakātiem atainoti seno laiku vēstures simboli, kā jau pieminētajā Romas Olimpiādes plakātā (1960. gads), Brandenburgas vārtu kvadriga (1936. gada Berlīnes Olimpiādes spēļu plakātā), Diskobols (1948. gada Londonas Olimpiādes plakātā), kas atkal un atkal norāda uz to, ka olimpiādes spēles ir mūžīga vērtība, nevis tikai dārga atrakcija. 

7 Karba  6 Karba

K 3  5 Karba

Kādā attēlā redzams pavisam īpašs plakāts- olimpiskajām jātnieku sacensībām 1956. gadā, kas, atšķirībā no olimpiādes spēlēm, notika nevis Melburnā (Austrālijā), bet gan tepat, pāri jūrai, Stokholmā. Šāda neparasta situācija bija izveidojusies Austrālijas stingro likumu dēļ, kas paredzēja 6 mēnešu karantīnu Austrālijā ievestajiem sacīkšu zirgiem.

Daži no izmantotajiem plakātiem kļuvuši par mākslas kolekcionāru mērķiem, kā, piemēram, 1952. gada Olimpiādes Helsinkos plakāts ar slaveno skrējēja figūru (tajā sazīmējams leģendārā somu vidējo distanču skrējēja Paavo Nurmi tēls). Šis plakāts bija izgatavots jau 1940. gadā, olimpiādei, kura nenotika, jo sākās Otrais Pasaules karš.

4 Karba

9 Karba

Karba ML samazinats izmers 7

05.07.2021.