Septembris, 2021 - Tokijas Olimpiādes spēļu talismans Miraitowa

3 talimans 2 - Copy Small

Olimpisko spēļu talismani ir sportistu un līdzjutēju iecienīti suvenīri, kas tiek uzglabāti vēl ilgi pēc tam, kad olimpiskās spēles ir noslēgušās. No Tokijas 2020. gada spēlēm (COVID-19 pandēmijas dēļ tās tika pārceltas par gadu un faktiski notika 2021. gadā) pie mums, uz Latvijas Sporta muzeju, ir atceļojis pavisam īpašs spēļu talismans. Šis talismans pievienots ziedu pušķim, ko saņēma ikviens no Latvijas 3x3 basketbolistiem (Agnis Čavars, Edgars Krūmiņš, Kārlis Pauls Lasmanis, Nauris Miezis) ziedu ceremonijas laikā līdz ar zelta medaļām.

Talismana vārds ir Miraitowa (Miraitova) un tas veidots apvienojot mūsdienīgo Japānas kultūru un Japānas kultūrvēsturi, proti, animācijas tēla (Anime) estētiku un tradicionālo japāņu auduma rakstu ichimatsu (ičimacu), kas atgādina šaha galdiņa rūtiņu rakstu, kādu to pazīstam Eiropā. Spēļu emblēmā redzamais rūtiņu raksts ir tumši zilā (indigo) krāsā, tā arī ir atsauce uz Japānas tradicionālo kultūru. Arī spēļu talismana „ikdienas” ietērpam izvēlēta indigo zilā krāsa, taču zelta medaļniekiem pasniegtajā talismana versijā spēļu talismans Miraitowa ir tērpies zelta rūtīm rotātā tērpā ar zelta krāsas galvas rotu. Talismana pieri izdaiļo Tokijas Olimpiādes spēļu emblēma – aplis, kas veidots ichimatsu rakstā ar uzrakstu angļu valodā „TOKYO 2020” un senais mūsdienu olimpisko spēļu simbols- pieckrāsu olimpiskie apļi.

1 FB talismans Tokija Small  

Zīmīgs ir arī Miraitowa vārds, kas ir veidots kā saliktenis no diviem japāņu vārdiem „mirai” un „towa”, kas nozīmē „nākotne” un „mūžība”. Tas liek domāt par Olimpiādes spēlēm kā mūžīgā un laikmetīgā sintēzi. Attēlā redzams talismans kopā ar nu jau sakaltušo ziedu pušķi, kurš atceļojis no Uzlēcošās Saules zemes.

03.09.2021.