Janvāris, 2016 - Kārļa Skrastiņa spēļu cimdi

Par janvāra mēneša priekšmetu esam izvēlējušies muzeja pēdējo jaunieguvumu –
izcilā latviešu hokejista, “Dzelzs vīra” KĀRĻA SKRASTIŅA spēļu cimdus.

Kārlis Skrastiņš dzimis 1974.gada 9.jūlijā Rīgā. Savu profesionālo hokejista karjeru viņš sāka 1991.gadā Rīgas “Pārdaugava” komandas sastāvā, bet no 1995.-1998.gadam spēlēja Somijas augstākās līgas klubā Turku TPS, 1997.gadā izcīnot Somijas čempionāta sudraba medaļu.
Latvijas hokeja izlasē K. Skrastiņš debitēja 1992.gadā. Kā izlases spēlētājs un kapteinis piedalījies divpadsmit Pasaules čempionātos (1993-2009) un trīs Ziemas Olimpisko spēļu turnīros (Soltleiksitija, 2002; Turīna, 2006; Vankuvera, 2010).

Viens no visu laiku labākajiem latviešu aizsargiem savas karjeras laikā aizvadīja 832 spēles Nacionālās Hokeja līgas klubos – Nešvilas „Predators”, Kolorādo „Avalanche”, Floridas „Panthers” un Dalasas „Stars”. Bez pārtraukuma pasaules spēcīgākajā līgā viņš aizvadīja 495 spēles (2000-2007), un, pateicoties savai izturībai, ieguva titulu „Dzelzs vīrs” (“Iron Man”).
K. Skrastiņa dzīve aprāvās 2011.gada 7.septembrī – 37 gadu vecumā, kad viņš kopā ar komandas biedriem no KHL kluba Jaroslavļas “Lokomotiv” traģiski gāja bojā aviokatastrofā.

Šos “Eagle” firmas hokeja cimdus K. Skrastiņš izmantoja, uzsākot savu spēlētāja karjeru Nacionālās Hokeja līgas klubā Nešvilas “Predators”, kuras sistēmā viņš spēlēja no 1998.-2003. gadam.
Tumši zilas krāsas mākslīgās ādas cimdi, no ārpuses pa visu virsmu tiem ir speciālas polsterētas daļas, atsevišķi īkšķa pastiprinātāji un drošības aproces, lai aizsargātu apakšdelmu un plaukstu locītavas pret sitieniem un lūzumiem. Savukārt plaukstu iekšpusē ir mīkstas, bet izturīgas ādas daļas baltā un melnā krāsā, kas nodrošina ērtu nūjas satvērienu. Cimdi oderēti ar melnu un pelēku audumu.

Hokeja cimdi ir ļoti viegli, tomēr tie aizsargā spēlētāja plaukstas, locītavas un apakšdelmu no ripām, nūju sitieniem pa rokām un tamlīdzīgiem gadījumiem. Hokeja cimdi ir īpaši ar to, ka tie nodrošina maksimālu locītavu mobilitāti efektīvai spēlei ar nūju.

Cimdi izgatavoti hokeja dzimtenē Kanādā; uz tiem ražotājfirmas nosaukums – EAGLE un tās logo, bet uzraksti: “SKRASTINS” norāda uz cimdu piederību slavenajam latviešu hokejistam.

Picture 011WEB Picture 013WEB

2015.gada nogalē cimdus muzejam uzdāvināja Aleksandrs Guļko, starptautiskās klases dejotājs, vairāku starptautisku sacensību finālists un uzvarētājs, Latvijas vicečempions Latīņamerikas dejās (2001), sporta deju treneris un tiesnesis, sporta entuziasts.
A. Guļko iegādājās cimdus RH3 Fonda labdarības izsolē internetā par 135 Eiro, 2015.gada 10.septembrī. Šajās labdarības izsolēs iegūtie līdzekļi tiek ziedoti bērniem, kurus skārušas onkoloģiskās saslimšanas (skatīt: http://rh3fonds.lv/lv).

Foto:
Latvijas olimpiskās vienības hokejists Kārlis Skrastiņš spēlē pret Krievijas valsts vienību
XX ziemas Olimpiskajās spēlēs, Turīna, 2006. Autors nezināms.