Septembris, 2016 - Zigurda Mežavilka fotoaparāts

Septembra mēneša priekšmets - žurnālista un fotogrāfa Zigurda Mežavilka fotoaparāts „Зоркий”, pirkts 1952. gadā. Izgatavots Padomju Savienībā, Krasnogorskas mehāniskajā rūpnīcā (pēc rūpnīcas Leitz fotoaparātu parauga).

Z. Mežavilks nopircis fotoaparātu par 1000 rbļ. foto preču veikalā Elizabetes ielā Rīgā, 1952. Tas lietots laikā no 1952. gada līdz 20. gs. 60. gadiem PSRS Tautu spartakiādēs, PSRS čempionātos un daudzās citās sacensībās. Ar šo fotoaparātu fotografēts arī padomju kosmonauts Jurijs Gagarins (Юрий Гагарин) pēc viņa atgriešanās no lidojuma kosmosā, 1961. gadā.
Z. Mežavilks vairākas reizes devis fotoaparātu līdzi Latvijas PSR sportistiem uz sacensībām ārvalstīm (piem., basketbolisti fotografējās ar šo aparātu Irānā, ar Irānas šahu Reza Pahlavi u.c.).

 

ZIGURDS MEŽAVILKS dzimis 1926. gadā 22. martā Rīgā. Bērnību pavadījis sava tēva Kristapa un mammas Alidas Mežavilkas – Jaunzemes tēva vecsaimniecībā Mežavilki. Daudz vēlāk noskaidrojies, ka Mežavilku dzimta šajās mājās dzīvojusi no 1700. gadiem. Māju apjozuši plaši labības lauki un ābeļdārzi.

Tēvs agri nomira, un tā mammai ar citiem bērniem bija jāmaina dzīves un darba vietas. Mācījies Svitenes, Vecsaules, Purmsātu un Priekules skolās.
Kara laikā mamma kā pasta priekšniece tika evakuēta uz Viduskrieviju. Tad sākās latviešu strēlnieku divīzijas komplektēšana un Z.Mežavilks savos 15 gados devies vīriem līdz. Tur tika pieņemts, jo izrādījās, ka māk šaut un apieties ar ieročiem. Ticis pat paaugstināts par jaunāko seržantu un nodaļas komandieri. Kaujās 1941. gadā pie Maskavas ievainots. Beidzis militāri tehnisku radiotehnikas skolu. Kurzemes frontē jau smagi ievainots, zaudējis kāju.

Vēlāk bijis radiotehnikas un fizikas skolotājs, pedagogs, tulkotājs, sporta funkcionārs – Daugavas volejbola sekcijas vadītājs un augstas klases tiesnesis.
Uzaicināts strādāt žurnālā FIZISKĀ KULTURA, vēlāk laikrakstā SPORTS. Kā korespondents, kas prot arī fotografēt, bijis ļoti daudzās lielās sacensībās toreizējā padomijā, reizē pildot arī delegāciju vadītāja un tiesneša amatus. Šie amati satuvinājuši ar tā laika elitāro publiku, un Z.Mežavilks atradis ceļu kā tikt uz ārzemēm, saņemot īpašus ārzemnieku ielūgumus. Ceļojis par savu naudu, jo nebijis partijas biedrs. 1941. gadā Eduards Berklāvs uzņēmis Z.Mežavilku komjaunatnē, no kuras 1947. gadā, nemaksājot biedra naudu, ticis izslēgts.
Bijis piecās Olimpiskajās spēlēs – Tokijā, Minhenē, Monreālā, Maskavā un Seulā. 

Apbalvots ar Tēvijas kara I šķiras ordeni, Triju Zvaigžņu ordeņa Zelta goda zīmi, NATO medaļu, Latviešu Strēlnieku medaļu, padomijas medaļu par Izcilu darbu Maskavas Olimpiskajās spēlēs, Žukova medaļu, medaļu Par Maskavas aizstāvēšanu un daudzām militārajām piemiņas medaļām. Z.Mežavilkam pasniegtas medaļas no Latvijas Sporta vecmeistaru savienības. Apbalvots arī ar Somijas Olimpiskās komitejas sudraba medaļu, daudziem piemiņas kausiem, plaketēm un citādām goda zīmēm.

Bijis biedrs Rīgas Latviešu biedrībā, Latvijas Aeroklubā, Olimpiešu klubā, Latvijas Žurnālistu savienībā, Pasaules Žurnālistu savienībā ar beztermiņa apliecību no 1963. gada, FIBA žurnālistu klubā un amerikāņu žurnāla TRACK & FIELD NEWS beztermiņa preses kartes īpašnieks. Bijis konsultants vairākām Latvijas un citu valstu augstām amatpersonām.

Vairāku grāmatu autors - 1964.gadā tika izdots Mežavilka fotogrāfiju albums „Lielais basketbols”. Savukārt 1977.gadā iznāca viņa grāmata „TTT”, kas ir veltīta leģendārajai Latvijas sieviešu basketbola komandai. 2010.gadā tapa Zigurda Mežavilka grāmata „Opermūzikas svētki Siguldā”, kurā publicētas fotogrāfijas no Siguldas Opermūzikas svētkiem piecpadsmit gadu garumā. Viņa žurnālista spalvai pieder daudzi nozīmīgi raksti par sabiedriski aktuālām tēmām. Viņa fotogrāfijas bijušas daudzās grāmatās – „VEF cīnās”, „Latvijas sports”, „Latvijas sporta vēsture” u.c., tās atrodamas Latvijas Sporta muzejā un Basketbola muzejā. Zigurds Mežavilks kā fotokorespondents darbojies daudzās olimpiskajās spēlēs - Tokijā, Minhenē, Monreālā, Maskavā un Seulā.
Miris 2015.gada 16.jūnijā.