Marts – Kamaniņu braucēja Mārtiņa Rubeņa izcīnītā Bronzas medaļa kamaniņu braukšanā vieniniekos XX Ziemas Olimpiādes spēlēs, Turīna (Itālija), 2006.

Medaļas konceptu ir izstrādājuši Ottaviani International un TOROC grafiskā komanda, kuru vadīja mākslinieks Dario Quatrini. Medaļa ir apaļa ar tukšu vietu centrā, kas reprezentē Itālijas laukumu. Medaļas priekšpusē ir attēlota Spēļu emblēma, bet aizmugurējā daļā attēlota sporta disciplīnas piktogramma, kurā medaļa tika uzvarēta. Lai izceltu medaļas trīsdimensiju īpašības, tās virsma ir rūpīgi veidota, izmantojot dažādas tekstūras. Medaļa ir izgatavota no bronzas, tās diametrs - 107 mm.

12Mārtiņš Rubenis (dzimis 1978) ir bijušais latviešu kamaniņu braucējs, šobrīd kamaniņu braukšanas treneris un inženieris - mehāniķis. Pirmais sportists neatkarīgās Latvijas sporta vēsturē, kurš izcīnījis medaļu Ziemas Olimpiskajās spēlēs (bronza 2006. gadā Turīnā), vēl ir izcīnījis bronzu Latvijas komandas sastāvā (kopā ar Elīzu Tīrumu, Andri Šicu un Juri Šicu) 2014. gada Ziemas Olimpiskajās spēlēs komandu stafetē kamaniņu braukšanā

M. Rubenis trenēties kamaniņu braukšanā sācis no 9 gadu vecuma, vēlāk iestājies Murjāņu sporta ģimnāzijā. Pirmā trenere bijusi Vera Zozuļa, Olimpiskā čempione kamaniņu sportā. Vēl trenējies pie Edītes Tučas, Daces Gods-Romanovskas, Jāņa Ozoliņa, Pētera Cīmaņa, Jāņa Liepas un Mihaila Arhipova.

1998. gadā kļuvis par Pasaules junioru čempionu. Piedalījies piecās Ziemas Olimpiskajās spēlēs (1998, 2002, 2006, 2010, 2014). 1998. gadā Nagano ieņēma 14.vietu, pēc četriem gadiem Soltleiksitijā nefinišēja (piedzīvoja kritienu). 2006. gada Olimpiskajās spēlēs Turīnā M.Rubenis izcīnīja bronzas medaļu, kas bija pirmā medaļa neatkarīgai Latvijai Ziemas Olimpiskajās spēlēs. 2010.gadā Vankūverā viņš ieņēma 11.vietu, savukārt 2014.gadā Sočos individuāli izcīnīja 10.vietu. Toties komandu stafetē, kas Soču Olimpiskajās spēlēs piedzīvoja debiju olimpiskajā programmā, M. Rubenis Latvijas komandas sastāvā ieguva savu otro Olimpisko bronzas medaļu.

6 5

M.Rubeņa izcīnītā Turīnas Olimpisko spēļu bronzas medaļa šobrīd ir aplūkojama Latvijas Sporta muzeja ekspozīcijā 2.stāvā.

Foto: Mārtiņš Rubenis pēc starta XX Olimpiādes spēlēs, Turīna (Itālija), 2006. Autors: Zigismunds Zālamanis/ LOK arhīvs

 

XXIII Olimpiādes spēļu, Phjočhana, 2018 talismani Sohrangs un Bandabi (Soohorang and Bandabi) - baltais tīģeris un Himalaju melnais lācis, nāk no korejiešu mitoloģijas un ir cieši saistīti ar nācijas kultūru un folkloru. 

Lasīt tālāk ...

Bobsleja stūmēja Gunta Oša aizsargķivere, lietota XV Ziemas Olimpiskajās spēlēs, Kalgari (Kanāda), 1988.

Ķiveri ražojusi vācu firma Römer. Priekšpusē redzama tās emblēma – uzraksts: “römer”, kur burta o iekšpusi rotā balta stilizēta ķivere. Sākotnēji ķivere bija paredzēta lietošanai motosporta sacensībās, uz tās attēlots melnbalti rūtots karodziņš. To, ka ķiveres īpašnieks bijis PSRS izlases komandas dalībnieks, apliecina sarkans karodziņš ar zvaigzni un sakrustotu sirpi ar āmuru. Ķivere ir apaļas formas ar izbīdījumu žokļu/zoda rajonā. Tās ārējā daļa izgatavota no cieta un triecienizturīga materiāla – poliamīda, iekšējā daļa no triecienu absorbējoša un izolējoša materiāla – polistirola cietajām putām. Ražotāja pamācībā norādīts, ka šāda ķivere tīrāma ar ūdeni un ziepēm vai denaturētu spirtu. Ķiverē iestrādātas arī ventilācijas atveres – zoda daļā un aizmugurē kakla daļā. Ķivere aiztaisāma zem zoda ar lipekli un siksniņu ar metāla sprādzi. 

Lasīt tālāk ...